عمل بینی

درمان کجی و انحراف بینی بدون جراحی

4.5
(8)

تقارن صورت نقش بسیار مهمی در زیبایی انسان دارد. در حالی که تخمین زده می‌شود 97 درصد از افراد دارای درجاتی از عدم تقارن در صورت خود هستند، عدم تقارن شدید می‌تواند زیبایی کلی صورت را مخدوش کند.

بینی به دلیل برجستگی، نقشی حیاتی در تعیین متقارن بودن صورت دارد. بنابراین، بینی کج می‌تواند تأثیر نامطلوبی در زیبایی صورت بگذارد. بینی کج به جای دنبال کردن یک خط عمودی مستقیم در مرکز صورت، دارای درجاتی از انحنا است. بینی های کج می‌توانند از نظر شدت متفاوت باشند. در حالی که برخی از انحراف‌ها تنها روی شکل ظاهری تاثیر می‌گذارند، بسیاری از موارد می‌تواند منجر به نوعی انسداد تنفسی شود.

بینی‌های کج بسته به ظاهر خود ممکن است به شکل‌های C یا S طبقه‌بندی شوند. احتمالا، شما نیز با انحراف و کجی بینی دست و پنجه نرم می‌کنید که وبسایت ما را برای کسب اطلاع انتخاب نموده‌اید. نگران نباشید، ما در این مطلب اطلاعات مفیدی پیرامون این عارضه در اختیار شما قرار خواهیم داد. بنابراین، ما را تا انتهای مطلب همراهی بفرمائید.

چه چیزی باعث کج شدن بینی می شود ؟

علت اصلی کج شدن بینی ناشی از مشکلات مربوط به غضروف‌ها، استخوان‌ها و سایر بافت‌های سازنده بینی است. شایع‌ترین مسئله‌ای که ساختار بینی را تغییر می‌دهد، اصابت ضربه به بینی است که می‌تواند موجب شکستگی آن گردد. سایر مشکلات بالقوه شامل نقص مادرزادی، جراحی‌های قبلی در ناحیه بینی یا تومورها می‌شود.

در برخی موارد، انحراف تیغه بینی (سپتوم منحرف) نیز می‌تواند ظاهر بینی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد. سپتوم دیواره جداکننده داخلی است که مجاری بینی را از یکدیگر جدا می کند. انحراف سپتوم زمانی اتفاق می‌افتد که این دیواره به یک طرف خم می‌شود و منجر به مسدود شدن مجرای تنفسی می‌گردد. اگر انحراف به سمت بالا متمایل گردد، ظاهر بینی کج به نظر می‌رسد. در برخی موارد انحراف تیغه بینی ممکن است باعث خونریزی مکرر بینی شود. هنگامی که انحراف شدید باشد، جریان هوا را مسدود و یا ظاهر بینی را تغییر می دهد.

ضربه به بینی

گزینه های درمانی برای بینی کج کدامند ؟

چندین گزینه درمانی موثر برای رفع کجی و انحراف بینی وجود دارد. مهم‌ترین عامل در انتخاب گزینه درمانی مناسب، تشخیص علل کجی بینی است. یک جراح ماهر، بینی را ارزیابی می کند تا بهترین روش درمانی را تعیین کند.  مهمترین گزینه‌های درمانی عبارت‌اند:

 • تزریق پرکننده‌های پوست یا فیلر : در برخی موارد می توان از پرکننده های پوستی مانند رستیلن (Restylane) برای اصلاح کجی بینی استفاده کرد. گاهی اوقات از آن به عنوان “رینوپلاستی مایع” یاد می شود. تزریق ژل می تواند گاهی اوقات بدون نیاز به جراحی، ظاهر بینی را تغییر دهد. این گزینه درمانی کاملا سرپایی انجام شده و هیچ نیازی به بیهوشی و دوران نقاهت ندارد. با این حال، نتایج حاصل از رینوپلاستی مایع موقتی است و بیماران برای حفظ ظاهر خود باید تحت درمان‌های سالانه قرار گیرند.
 • لیزر : بعضی از مراکز ادعا می کنند که با روش لیزر اقدام به درمان انحراف یا حتی کوچک کردن بینی می کنند، در این روش همانطور که از نامش پیداست توسط اشعه لیزر انجام می‌شود. پزشک بدون نیاز به ایجاد برش و نفوذ به بافت درونی بینی، تنها با تابش پرتوهای لیزر اقدام به درمان انحراف بینی می‌کند. باید خدمت شما زیباجویان عزیز عرض کنیم که هیچ روشی درمان لیزری بینی وجود ندارد.
 • ماساژ : انجام ماساژ صورت مستلزم رعایت یک سری اصول خاص است و به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. فرد با مراجعه به پزشک تکنیک‌های ماساژ درمانی را یاد گرفته و آن‌ها را به طور مکرر در خانه انجام می‌دهد. نتایج این روش بسیار ناچیز است.
 • تزریق چربی : یکی دیگر از روش‌های بدون جراحی برای رفع انحراف و کجی بینی، تزریق چربی است. در این روش پزشک چربی‌ها را از اندام‌های مختلف بدن مانند ران‌، بازو، شکم یا پهلوها استخراج کرده و به ناحیه مورد نظر بینی تزریق می‌کند. با توجه به این که چربی‌های استخراج شده همگی از بدن بیمار هستند، لذا نسبت به ماده خارجی مانند فیلر عوارض بسیار کمتری دارند. همچنین، میزان تزریق چربی برای رفع انحراف بینی بسیار ناچیز خواهد بود، بنابراین همه می‌توانند از این روش برای درمان استفاده کنند.

 • جراحی بینی : نوعی عمل جراحی پلاستیک است که به منظور تغییر شکل یا اندازه بینی و همچنین بهبود ظاهر آن انجام می شود. اگر این روش صرفاً برای بهبود ظاهر بینی انجام شود، می‌توان آن را در طیف عمل‌های زیبایی طبقه‌بندی کرد. اما اگر این عمل به هدف اصلاح عملکرد مشکلات تنفسی و انحراف بینی انجام شود، به عنوان عمل درمانی شناخته می‌شود. رینوپلاستی زیبایی و درمانی اغلب در یک نوبت و همزمان انجام می شوند.
 • سپتوپلاستی : سپتوپلاستی نوعی روش جراحی تهاجمی است که به تغییر شکل سپتوم، دیواره بین مجرای بینی چپ و راست اختصاص می‌یابد. این روش می‌تواند انحراف تیغه بینی را اصلاح و جریان هوا را از طریق راه هوایی بینی که قبلا مسدود شده است، بهبود بخشد. هنگامی که سپتوپلاستی همراه با رینوپلاستی انجام گردد، “سپتورینوپلاستی” نامیده می شود.

تزریق چربی به بینی

درمان کجی و انحراف بینی بدون جراحی

رینوپلاستی غیر جراحی که به آن عمل زیبایی بینی مایع نیز گفته می‌شود، یکی از روش‌های ساده و مقرون به صرفه برای اصلاح شکل ظاهری بینی است. این روش شامل تزریق ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک یا رستیلن در زیر پوست بینی می‌شود که ساختار نامتقارن آن را به طور موقت اصلاح می کند. از آن جایی که این روش به صورت سرپایی و بدون نیاز به هیچ گونه داروی بیهوشی انجام می‌شود، لذا طرفداران زیادی دارد. همچنین، در طی عمل هیچ برشی در پوست بینی بر خلاف عمل‌های تهاجمی انجام نمی‌شود.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا تزریق پرکننده‌های مذکور کارایی لازم را دارند یا خیر؟ بهتر است برای پاسخ به این سوال کمی منطقی باشیم! این روش هرگز نمی‌تواند موجب کوچک شدن بینی یا از بین رفتن مشکلات ساختاری مانند انحراف و انسداد بینی گردد. تنها مزیتی که این روش نسبت به روش‌های تهاجمی رینوپلاستی و سپتوپلاستی دارد این است که به صورت سرپایی انجام شده و می‌تواند ظاهر کج بینی را تا حدودی متقارن سازد.

نحوه انجام رینوپلاستی بدون جراحی

در این روش پیش از شروع کار، پزشک پوست بینی را با الکل پاکسازی می کند. سپس، پوست و اطراف بینی با بی حس کننده‌های موضعی بی حس می‌شوند. اگر فیلر استفاده شده از قبل حاوی بی حس کننده موضعی باشد، به هیچ کدام نیازی نخواهد بود. پزشک مقادیر کمی از ژل اسید هیالورونیک یا رستیلن را به ناحیه مربوطه تزریق می‌کند. توجه داشته باشید که مقدار بسیار کمی از این مواد باید به پوست تزریق شوند، در غیر این صورت نتایج بدی روی پوست خواهند داشت.

سپس برای جلوگیری از فشار به بینی فیلر با روش‌های خاصی صاف می‌شود. توجه داشته باشید که پزشک هیچ ماساژی در این مرحله انجام نمی‌دهد، زیرا ممکن است به بینی فشار وارد کند. این روش حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. با این حال، اگر بی حس کننده‌ها قوی باشند، ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد زیرا داروهای بی حسی احتمالا بعد از 10 الی 15 دقیقه اثر کنند.

مزایای رینوپلاستی مایع

این روش فقط 15 دقیقه طول می‌کشد. این بسیار سریعتر از 1 تا 4 ساعتی است که برای تکمیل جراحی بینی نیاز است. نتایج کاملا فوری هستند و دوره نقاهت بسیار کم است؛ به طوری که بلافاصله بعد از انجام این کار می‌توانید به محل کار خود بروید. عدم نیاز به داروی بیهوشی عمومی. برخی از جراحان حتی به شما اجازه می دهند که در حین تزریق ماده‌های پرکننده یک آینه مقابل خود نگه دارید تا فرایند کار را مشاهده نمایید.

تمامی ماده‌های پرکننده برگشت‌پذیر و موقتی خواهند بود. لذا اگر از نتایج نهایی راضی نبودید، می‌توانید بعد از سپری کردن چند ماه به ظاهر قبلی خود بازگردید.

معایب رینوپلاستی مایع

نتایج موقتی هستند، بنابراین برای تغییرات بنیادین باید به درمان‌های اضافی روی آورید. طبق مطالعه‌ای در سال 2018، عوارض عروقی مانند انسداد رگ خونی در حین عمل گزارش شده است. این زمانی اتفاق می‌افتد که فیلر به اشتباه به یکی از شریان‌های اصلی بینی تزریق یا آنقدر نزدیک شود که آن را فشرده و جریان خون را قطع کند.

از آنجایی که شریان‌ های خاصی در انتهای بینی به شبکیه چشم متصل هستند، عوارض عروقی می‌تواند منجر به نابینایی شود. سایر شریان‌های نزدیک به هم نیز می‌ توانند منجر به نکروز یا مرگ پوست شوند. با این حال، این عوارض در صورت انجام عمل توسط یک پزشک ماهر به حداقل می‌رسد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.5 / 5. تعداد آرا: 8

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام من حدود ۲۰ سال پیش عمل بینی داشتم که در حال حاضر انحراف شدید بینی هم در ظاهر هم در داخل دارم دهانم به شدت خشک میشه و سردردهای شدید اذیتم میکنه می خواستم راهنماییم کنید
  ممنونم

  1. سلام سردرد ممکنه بخاطر مشکلات دیگری باشه مثل سینوزیت که باید حتما توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوید.
   برای انحراف بینی هم باید عمل مجدد سپتوپلاستی انجام بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا