اقدامات قبل از جراحی بینیعمل بینی

ورزش قبل عمل جراحی بینی و مزایای آن

0
(0)

کاهش 56 درصد از عوارض جراحی‌های مختلف مانند جراحی بینی تنها با ورزش قبل عمل جراحی بینی امکان‌پذیر است. ورزش به‌طور عادی موجب بهبود سلامتی و سبک زندگی افراد می‌شود اما پیش از انجام جراحی‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

زیرا بر اساس تحقیقات بسیار ثابت شده است که ورزش و فعالیت‌های ورزشی پیش از جراحی‌هایی مانند عمل بینی موجب کاهش عوارض آن می‌شود. همچنین بر مدت زمان دوران ریکاوری تاثیرگذار است. البته منظور از ورزش پیش از این عمل، هر نوع ورزشی و در هر زمانی نیست!

این ورزش باید نوعی ورزش تناوبی باشد و تنها تا چند روز پیش از تاریخ جراحی آن را در برنامه خود قرار دهید! زیرا ورزش دقیقا در نزدیکی زمان عمل می‌تواند حتی عوارضی نیز به همراه داشته باشد.

ورزش قبل از رینوپلاستی
ورزش قبل از رینوپلاستی

همه چیز درباره ورزش قبل عمل جراحی بینی

تصورات افراد نسبت به ورزش پیش از عمل جراحی بینی بسیار متفاوت است. برخی بر این باور هستند که ورزش می‌تواند تاثیرات منفی بر این جراحی داشته باشد و بعضی دیگر تاثیرات مثبت آن را باور دارند. این در حالی است که برخی مطالعات ثابت کرده‌اند ورزش قبل از رینوپلاستی تا 56 درصد از عوارض آن را کاهش می‌دهد.

همچنین بر اساس تحقیقاتی که تا به امروز انجام داده‌اند، می‌توان گفت مزایای ورزش پیش از این جراحی نسبت به عوارض آن بیشتر است. البته اینکه چه ورزشی را چه زمانی انجام دهید، باعث تعیین مزایا و معایب آن برای عمل جراحی بینی می‌شود.

تنها ورزش‌های تناوبی هستند که انجام آن‌ها پیش از رینوپلاستی می‌تواند نتیجه خوبی را رقم بزند. ورزش‌های تناوبی تمریناتی هستند که با عنوان HIIT شناخته می‌شوند. به انجام مکرر تمرینات هوازی به صورت کوتاه‌مدت اما با شدت زیاد، ورزش‌های تناوبی می‌گویند.

بنابراین قبل از این عمل باید از هر گونه فعالیت‌های ورزشی سنگین و دشوار بپرهیزید. همچنین زمان ورزش قبل عمل جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است. ورزش تا یک هفته یا چند روز قبل از این جراحی خوب است اما در نزدیکی تاریخ عمل باید از ورزش‌کردن بپرهیزید؛ چراکه ورزش یک یا دو روز پیش از جراحی بینی نه‌تنها مزیتی ندارد بلکه موجب به‌روز یا افزایش عوارض این عمل می‌شود.

مزایای ورزش قبل از رینوپلاستی

با ورزش‌های تناوبی تا چند روز پیش از جراحی بینی طبیعی یا فانتزی از مزایای خاصی نسبت به دیگر افراد بهره‌مند می‌شوید. از جمله مزایای ورزش قبل از رینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبودی سریع تر پس از جراحی

کاهش مدت زمان دوران نقاهت و بهبودی سریع پس از رینوپلاستی یکی از اساسی‌ترین تاثیرات ورزش پیش از این جراحی است. تاثیر ورزش در این راستا به‌اندازه‌ای است که بسیاری از پزشکان حتی به ورزش‌کردن قبل از رینوپلاستی اصرار می‌ورزند.

آیا دقت کرده‌اید که هر فردی برای دویدن در یک مسابقه ده هزار نفری خود را با ورزش و دویدن آماده می‌کند؟ یکی از نکات آمادگی برای هر جراحی از جمله عمل جراحی بینی نیز تمرین و ورزش است. بدین شکل بدن شما با ورزش قبل عمل جراحی بینی، پس از عمل زودتر حالت قبلی خود را به دست می‌آورد.

بهبودی سریع تر پس از رینوپلاستی با ورزش
بهبودی سریع تر پس از رینوپلاستی با ورزش

کاهش استرس و خستگی پس از رینوپلاستی

امروزه بسیاری از تحقیقات ثابت کرده‌اند که داشتن یک برنامه ثابت از تمرینات تناوبی پیش از رینوپلاستی موجب کاهش استرس این عمل می‌شود. طبق این تحقیقات اگر شما قبل از جراحی، طی یک برنامه دقیق تمرینات هوازی انجام دهید، دچار احساس خستگی پس از عمل نمی‌شوید.

زیرا تمرینات هوازی مانند موارد زیر موجب کاهش استرس و خستگی بعد از رینوپلاستی می‌شوند:

  • دویدن؛
  • دوچرخه‌سواری؛
  • رقصیدن؛
  • و شنا.

شاید دلیل اهمیت این ورزش‌ها برای کاهش استرس، مزایای آن‌ها برای قلب و عروق باشد. همچنین بسیاری از افراد با انجام این ورزش‌ها پیش از جراحی خود، گفته‌اند که برخلاف بسیاری از افراد پس از عمل روحیه خوبی داشته‌اند.

کاهش احتمال خطر لختگی خون بعد از رینوپلاستی

از آنجاکه پس از این جراحی افراد نیازمند استراحت هستند، عدم فعالیت بدنی می‌تواند موجب آسیب‌‌پذیری در برابر لخته‌های خونی شود. به همین خاطر بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند افراد پس از جراحی در زمان‌های معین کمی راه بروند.

اما 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه قبل از عمل می‌تواند در این راستا معجزه کند! درواقع ورزش قبل عمل جراحی بینی بر جلوگیری از لختگی خون پس از این عمل تاثیر بسیاری دارد. بنابراین حتی اگر به پیاده‌روی علاقه‌اید ندارید، می‌توانید ورزش‌های دیگری مانند تنیس یا شنا را انتخاب کنید.

همچنین اگر پیش از اقدام به جراحی فردی فعال بوده‌اید و ورزش‌های هوازی انجام می‌داده‌اید، بدون نگرانی برنامه خود را ادامه دهید. در عین حال اگر فعال نبوده‌اید، پیش از جراحی بینی بهترین زمان برای شروع فعالیت در زمینه ورزش‌های هوازی است.

ورزش پیش از جراحی بینی تحت نظر پزشک!

اگرچه ورزش قبل از این جراحی بسیار حائز اهمیت و دارای مزایای بسیاری است اما تنها تحت‌نظر پزشک خود باید ورزش کنید. اگر قصد دارید با ورزش‌کردن قبل از رینوپلاستی، بهبودی آسان و بدون عوارض را تجربه کنید، باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

زیرا تنها پزشک متخصص است که می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط شما تشخیص دهد که آیا ورزش برای شما مناسب است یا خیر؟ همچنین کدام ورزش و به چه صورتی برای شما بهتر خواهد بود. بنابراین از هر گونه اقدام خودسرانه در این راستا بپرهیزید. زیرا ممکن است عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد.

ورزش قبل از رینوپلاستی تحت نظر پزشک
ورزش قبل از رینوپلاستی تحت نظر پزشک

چگونه عالی ترین نتیجه را از عمل جراحی بینی دریافت کنیم؟

اگرچه بسیاری از افراد تصور نمی‌کنند اما ورزش قبل عمل جراحی بینی به اندازه ورزش پس از رینوپلاستی حائز اهمیت است. زیرا بر اساس تحقیقات انجام‌شده در این رابطه گفته شده است که ورزش پیش از رینوپلاستی 56 درصد عوارض این جراحی را کاهش می‌دهد.

البته منظور از این ورزش، ورزش‌های تناوبی مانند دویدن، رقصیدن، شنا و دوچرخه‌سواری است. ضمن اینکه این ورزش‌ها را تا چند روز قبل از جراحی باید انجام دهید و در نزدیکی تاریخ عمل باید از آن‌ها دست بکشید.

در این صورت ضمن بهبودی سریع‌تر و تجربه دوران نقاهت کوتاه‌تر امکان کاهش احتمال لختگی خون، استرس پس از عمل وغیره وجود دارد. علاوه بر این بهترین نتیجه را به آسان‌ترین شکل ممکن از جراحی خود دریافت می‌کنید. البته اگر جراحی بینی خود را به حاذق‌ترین پزشک کلینیک مدایران، دکتر ابوالقاسم هاشمی بسپارید، دیگر نگران نتیجه آن نخواهید بود.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا