اقدامات بعد از جراحی بینیعمل بینی

ورزش بعد از جراحی بینی، مزایا و زمان بندی

0
(0)

بر اساس بسیاری از مطالعات اگرچه ورزش بعد از جراحی بینی مفید است اما حداقل دو تا هفت روز پس از آن امکان‌پذیر نیست. این روزها یکی از دغدغه‌های افراد پس از رینوپلاستی این است که آیا می‌توانند ورزش کنند یا خیر؟

اگر شما نیز جز این دسته از افراد و فعال در رشته ورزشی خاصی هستید، باید بدانید پاسخ قطعی برای این پرسش وجود ندارد. چراکه زمان مورد نظر شما برای ورزش بعد از عمل بینی و نوع آن ورزش بسیار حائز اهمیت است.

دوران بهبودی پس از جراحی بینی از همان روز اول تا هفت ماه و حتی یک سال پس از آن ادامه دارد. در فواصل زمانی مختلف امکان انجام برخی از فعالیت‌ها ورزش‌ها برای شما فراهم می‌شود.

<yoastmark class=

ورزش بعد از جراحی بینی و مزایای آن

این روزها ورزش به بخشی ثابت از زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده است. به همین خاطر چگونگی آن پس از رینوپلاستی جز دغدغه‌های مهم برخی از افراد به شمار می‌رود. فعالیت ورزشی بعد از رینوپلاستی گاهی اوقات حتی بیش از ورزش قبل از جراحی بینی اهمیت دارد.

به‌عنوان مثال اگر بعد از رینوپلاستی، پیاده‌روی داشته باشید، شاهد بهبود جریان خون خواهید بود. با بهبود جریان خون، دوران بهبودی کوتاه‌تر و آسان‌تری را سپری خواهید کرد. از دیگر مزایای ورزش پس از این عمل می‌توان به کاهش احتمال خطر لختگی خون اشاره کرد.

البته در صورتی‌که هنگام ورزش با مشکلاتی مانند احساس خستگی زیاد یا کاهش تنفس مواجه شدید، باید سریعا فعالیت خود را ترک کنید. زیرا باعث افزایش فشار خون و مشکلاتی بسیاری می‌شود. در واقع این نوع ورزش و زمان انجام آن است که مشخص می‌کند برای شما مزایا یا معایب داشته باشد.

بنابراین برای بهره‌مندی از مزایای ورزش بعد از جراحی بینی باید به زمان مناسب برای انجام ورزش مورد نظر توجه داشته باشید.

زمان بندی هفته به هفته ورزش های توصیه شده بعد از رینوپلاستی

با توجه به اهمیت زمان انجام فعالیت‌های ورزشی مختلف پس از جراحی بینی، بسیاری از پزشکان یک جدول زمان‌بندی برای آن دارند. طبق این زمان‌بندی شما در هر هفته پس از رینوپلاستی مجاز به انجام برخی از ورزش‌ها هستید.

دقت داشته باشید که طبق این زمان‌بندی در روزهای ابتدایی به هیچ‌عنوان امکان انجام فعالیت‌های ورزشی برای فرد وجود ندارد. نکته مهم دیگر این است که با وجود این جدول، زمان اقدام برای هر ورزش به فرد و چگونگی جراحی بینی او بستگی دارد.

زمان بدی ورزش بعد از عمل بینی
زمان بندی ورزش بعد از عمل بینی

به همین دلیل ضمن در نظر گرفتن این زمان‌بندی بهتر است پیش از هرگونه اقدام با پزشک خود مشورت کنید. پزشک جراح شما با توجه به شرایط بدنی شما، چگونگی جراحی، روند بهبودی، نوع ورزش وغیره بهترین زمان را برای شروع فعالیت مورد نظر مشخص می‌کند.

با این حال باید بدانید زمان‌بندی ورزش بعد از جراحی بینی به شکل زیرا است:

هفته اول

در اولین هفته پس از جراحی بینی خود بهتر است از هر گونه ورزش و فعالیت شدید اجتناب کنید و تنها به استراحت بپردازید. زیرا فعالیت شدید در این زمان موجب افزایش فشار خون شما یا آسیب به صورت می‌شود. همچنین در هفت روز ابتدایی پس از رینوپلاستی، تورم و کبودی بسیاری اطراف چشم‌ها و بینی وجود دارد.

ضمن اینکه یک باند یا آتل روی بینی قرار گرفته است. با توجه به این موارد باید بدانید تنها ورزش مجاز در این مدت، پیاده‌روی سبک و ورزش‌های کششی بسیار ملایم است. به جز این ورزش‌ها از تمامی فعالیت‌هایی که باعث فشار به بینی می‌شوند، پرهیز کنید.

هفته دوم

در هفته دوم بعد از رینوپلاستی، کبودی و تورم بسیار کاهش پیدا می‌کند. در این مدت زمان نیز ورزش‌های کششی ملایم و پیاده‌روی مجاز است. همچنان نباید فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که فشار بسیاری به بینی وارد می‌کنند را انجام دهید.

تفاوت هفته دوم با هفته اول این است که شما مجاز به انجام ورزش‌هایی همچون موارد زیر هستید:

 • شنا؛
 • یوگا؛
 • و دوچرخه‌سواری ثابت.

البته امکان انجام ورزش بعد از جراحی بینی در هفته دوم تنها برای برخی از افراد وجود دارد و تشخیص آن برعهده پزشک است.

ورزش در هفته دوم بعد از رینوپلاستی
ورزش در هفته دوم بعد از رینوپلاستی

هفته سوم تا چهارم

پس از اینکه دو هفته از دوران بهبودی پس از رینوپلاستی را سپری کردید، امکان فعالیت‌های شدیدتر برای شما فراهم می‌شود. در هفته سوم تا چهارم می‌توانید به دوچرخه‌سواری یا دویدن بپردازید. البته توصیه می‌شود که به عکس‌العمل‌های بدن خود توجه کنید.

چنان‌که اگر فعالیت یا ورزشی باعث بروز درد یا ناراحتی در بدن شما شد، سریعا آن را کنار بگذارید. همچنین تا هفته ششم پس از جراحی بینی خود از وزنه‌برداری و هر گونه ورزش تماسی بپرهیزید.

هفته پنجم تا ششم

زمانی‌که به هفته پنجم یا ششم پس از عمل رسیدید، امکان افزایش تدریجی شدت تمرینات و ورزش‌ها فراهم می‌شود. با این وجود به گفته بسیاری از پزشکان همچنان باید از ورزش‌هایی که موجب فشار زیاد به بینی می‌شوند، دوری کنید. همچنین فعالیت‌هایی که امکان بروز آسیب در آن‌ها وجود دارد را انجام ندهید.

هفته هفتم به بعد

اگر ورزشکار هستید و در رشته خاصی فعالیت می‌کنید، باید بدانید امکان بازگشت به روال عادی در هفته هفتم فراهم می‌شود. با این حال برای ورزش بعد از جراحی بینی در هفته هفتم به بعد باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • اجتناب از فعالیت‌های دارای فشار روی بینی؛
 • خودداری از فعالیت‌های آسیب‌زا؛
 • هیدراته ماندن؛
 • استراحت کافی.

خطرات ورزش زودهنگام پس از جراحی بینی

اگر بعد از جراحی بینی طبیعی زودتر از زمان‌بندی ذکرشده نسبت به انجام فعالیت‌های ورزشی اقدام کنید، ممکن است با خطرات جدی مواجه شوید. برخی از این خطرات عبارت هستند از:

 • افزایش فشار خون و احتمال خونریزی؛
 • افزایش کبودی و تورم و مدت زمان بهبودی شما؛
 • آسیب و ضربه به آتل بینی یا کنده شدن آن؛
 • بروز تغییرات واضح در ظاهر بینی ناشی از جابه‌جایی غضروف‌ها و استخوان‌ها.
خطرات ورزش زودهنگام پس از رینوپلاستی
خطرات ورزش زودهنگام پس از رینوپلاستی

چگونه با ورزش بعد از رینوپلاستی بهترین نتیجه را دریافت کنیم؟

با ورزش پس از جراحی بینی خود می‌توانید نتیجه عمل را آسان‌تر و در زمان کم‌تر مشاهده کنید. زیرا ورزش پس از رینوپلاستی باعث بهبود جریان خون و کاهش خطر لختگی می‌شود. البته منظور از این ورزش فعالیتی است که در زمان درست و طبق زمان‌بندی ورزش بعد از جراحی بینی انجام شود.

زیرا در غیر این صورت نه‌تنها زودتر به نتیجه عمل خود دست پیدا نمی‌کنید بلکه نتیجه چندان خوشایند نخواهد بود. طبق زمان‌بندی برای دستیابی به بهترین نتیجه در ابتدا باید از هرگونه فعالیت ورزشی پرهیز کنید. سپس به مرور زمان امکان انجام فعالیت‌های شدید برای شما فراهم می‌شود.

اما برای دستیابی به نتیجه دلخواه از رینوپلاستی همزمان با دقت در ورزش بعد از این عمل بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. با مراجعه به کلینیک مدایران و جراحی توسط دکتر ابوالقاسم هاشمی بهترین نتیجه را از رینوپلاستی خود دریافت خواهیدکرد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا