عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل لیفت صورت

0
(0)

لیفت صورت یا ریتیدکتومی نوعی جراحی زیبایی است که برای از بین بردن علائم پیری در صورت و گردن طراحی شده است و افرادی که با چین و چروک‌های ناخواسته، گردن و افتادگی پوست در این ناحیه مشکل دارند، اغلب این روش را برای رسیدن به ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر انتخاب می‌کنند. یکی از نکات بسیار مهم در این جراحی، مراقبت های بعد از عمل لیفت صورت است.

اگر قصد انجام این جراحی زیبایی را دارید، مهم است که نه تنها در مورد روش جراحی بلکه درباره مراقبت‌های بعد از عمل لیفت صورت نیز آگاهی‌های لازم را کسب کنید. زیرا پیروی از نکات مربوط به این دسته از مراقبت‌ها، تفاوت زیادی در چگونگی نتایج حاصل از لیفت صورت ایجاد می‌کند.

مدایران در ادامه این مقاله فهرستی از مواردی که لازم است پس از عمل لیفت صورت انجام دهید را برای شما  جمع‌آوری کرده است. سعی کنید وفادارانه از این موارد پیروی کنید و به توصیه‌های پزشک‌ نیز پایبند باشید. بدون شک با رعایت این موارد دوره بهبودی آسان‌تری را سپری خواهید کرد.

دستورالعمل های مراقبت بعد از جراحی لیفت صورت

آنچه که در ادامه برای‌تان شرح داده‌ایم را به دقت مطالعه کنید و در نهایت این نکات را به همراه آنچه پزشک به شما می‌گوید به خاطر بسپارید و رعایت کنید.

احتیاط در چرخاندن سر

از چرخاندن سر یا خم کردن گردن خودداری کنید. تا مدتی بعد از عمل لیفت صورت، زمانی که لازم است تا سرتان را بچرخانید این کار را به آرامی انجام دهید؛ طوری که انگار گردن‌تان سفت و قفل شده است.

کنترل درد

معمولاً بعد از لیفت صورت، درد کمی وجود دارد؛ اما ممکن است در نتیجه تورم و کبودی شدید احساس سنگینی در صورت‌تان داشته باشید. این موضوع در شب یعنی زمان افزایش خستگی بدتر می‌شود؛ اما به خاطر داشته باشید که برای برطرف کردن این احساس ناراحتی به هیچ وجه نباید از آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسنن یا دارو‌های حاوی آسپرین، سالیسیلات یا ایبوپروفن یا دارو‌های رقیق‌کننده خون(حداقل ۲ تا ۳ هفته) پس از جراحی و بدون مشورت قبلی با پزشک استفاده کنید.

متأسفانه، مسکن‌هایی که معمولاً تجویز می‌شوند، اغلب باعث ایجاد احساس سبکی سر و حالت تهوع می‌شوند؛ بنابراین، بهتر است قبل از توسل به دارو، استفاده از کمپرس سرد را امتحان کنید. اگر این کار موثر نبود از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید و اگر درد بسیار شدید و غیر‌قابل تحمل بود موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

استفاده از کمپرس یخ

برای درست کردن کمپرس یخ از یک حوله نخی که تکه‌های یخ را درونش قرار داده‌اید استفاده کنید. استفاده از این کمپرس به مدت بیست دقیقه و چندین بار در روز در طول ۳ روز اول ممکن است به کاهش تورم، ناراحتی و تغییر رنگ پوست کمک کند. برای جلوگیری از خیس شدن پانسمان و لباس‌تان، می‌توانید حوله را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.

حذف پانسمان

قبل از خروج از اتاق عمل نوعی پانسمان خاص و کشی در محل زخم استفاده می‌شود. این پانسمان باید تا صبح روز بعد باقی بماند؛ بنابراین در این مدت باید تا حد امکان ساکت باشید. اگر پانسمان بیش از حد سفت یا آزار دهنده بود، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

بعد از جراحی لیفت صورت
بعد از جراحی لیفت صورت

نحوه قرارگیری سر در رختخواب

برای کمک به به حداقل رساندن تورم، سر شما به هنگام قرار گرفتن در رختخواب باید بالا و دارای زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه باشد.

مصرف داروها

پزشک برای شما یک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. مصرف این آنتی‌بیوتیک از روز جراحی شروع می‌شود و به مدت یک هفته ادامه می‌یابد. همچنین داروهایی خاص برای کاهش درد نیز برای شما تجویز خواهد‌ شد و شما باید این داروها را فقط در صورت نیاز مصرف کنید.

زمان بیرون آمدن از رختخواب

ما معمولاً توصیه می‌کنیم که در ۱۲ ساعت اول بعد از عمل لیفت صورت در رختخواب بمانید و پس از آن می‌توانید بنشینید، به حمام بروید یا کمی در فضای اتاق قدم بزیند.

پرهیز از هرگونه فشار

از انجام فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود، از جمله خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و… اجتناب کنید. اکیداً توصیه می‌شود که با دهان نیمه باز عطسه کنید تا فشار وارد بر ناحیه سر و صورت را به حداقل برسانید. یاد‌تان باشد که باید برای مدتی با دهان تقریبا بسته خمیازه بکشید. همچنین داروی ضد تهوع را طبق دستور مصرف کنید تا از استفراغ که باعث ایجاد فشار در صورت می‌شود نیز جلوگیری کنید. هنگام دفع مدفوع از زور زدن خودداری کنید. در صورت نیاز برای تجویز ملین‌ها با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت از صورت در مقابل احتمال وارد آمدن ضربه

از ضربه زدن یا دست زدن به صورت، سر و گردن خود اجتناب کنید. عاقلانه است که بچه‌های کوچک را در این دوران در آغوش نگیرید. همچنین به خاطر داشته باشید که شما باید به مدت یک هفته بعد از عمل تنها بخوابید.

استفاده از چانه‌بند

چانه بند مخصوصی که به شما داده می‌شود را طبق دستورالعمل‌های پزشک، استفاده کنید. معمولا توصیه می‌شود که تا یک هفته بعد از عمل لیفت صورت به طور مداوم و سپس فقط در هنگام خواب و بعد در طول روز و فقط در زمان‌هایی که در خانه هستید به استفاده از آن ادامه دهید.

بند آوردن خون ریزی

اگر در دوره بهبودی خون‌ریزی رخ داد، به رختخواب بروید، سر را بالا بیاورید و کمپرس سرد را روی صورت و گردن‌تان قرار دهید. در صورتی که تا ۲۰ دقیقه پس از انجام این کار‌ها، خون‌ریزی همچنان ادامه داشت، فوراً از طریق تلفن موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

نظافت مو و بدن

شما در روز دوم بعد از عمل لیفت صورت می‌توانید مو‌های خود را با آب ولرم در حمام بشویید و با یک شانه دندانه‌دار بزرگ شانه کنید؛ اما حداقل به مدت ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی از استفاده از سشوار و اتو مو خودداری کنید. رنگ کردن مو نیز باید تا شش هفته پس از جراحی به تعویق بیفتد.

برای مدت حداقل دو روز پس از جراحی از ریختن آب بر روی بخیه‌ها اکیدا خودداری کنید. پس از هفته اول برای شست‌وشوی صورت می‌توانید از پد‌های پنبه‌ای آغشته به یک شوینده ملایم استفاده کنید. این کار را با حرکتی ملایم و رو به بالا انجام دهید.

جراحی لیفت صورت
جراحی لیفت صورت

امتناع از خوردن غذاهای سفت

از جویدن آدامس یا خوردن غذ‌اهایی که جویدن آنها سخت است خودداری کنید. خوردن سوپ، پوره سیب‌زمینی، مرغ‌آب پز یا هر ماده غذایی که به راحتی جویده شود مجاز است. شما حداقل به مدت یک هفته نباید هیچ خوراکی سفتی بخورید.

دوری از مصرف دخانیات

استعمال دخانیات پس از جراحی لیفت صورت اکیدا ممنوع است. سیگار کشیدن می‌تواند باعث نکروز یا مرگ بافت و همچنین عفونت، کند شدن روند بهبودی، تشدید جای زخم و بسیاری از عوارض منفی دیگر شود.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که هر کس یک تجربه منحصر به فرد خواهد داشت و در کنار تمام این نکات آنچه بسیار مهم است، پیروی از توصیه‌های پزشک است. ارتباط با جراح در طول کل فرآیند درمان امری حیاتی به حساب می‌آید؛ بنابراین به موقع به قرار‌های ملاقات خود با پزشک‌تان رسیدگی کنید و مطمئن باشید که بعد از عمل لیفت صورت دریافت مراقبت‌های پس از جراحی به شما در آسان‌تر شدن دوران بهبودی کمک خواهد کرد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا