عمل بینی

انواع فرم بینی و تفاوت آنها باهم

5
(9)

مهم ترین سوالی که مراجعه کنندگان عمل بینی دارند، یا درخواست‌هایی که دارند این است که فرم بینی ما بعد جراحی چگونه می شود؟ و چه فرمی برای ما بهتر است و به چهره ما بیشتر می‌آید؟ یکی از سوالات رایج مراجعه‌کنندگان عمل بینی این است که نتیجه نهایی جراحی چه خواهد بود. البته، سوالات دیگری نیز مطرح می‌شود که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • از نظر زیبایی شناسی کدام مدل بینی برای ما مناسب‌تر است؟
 • آیا امکان شبیه‌سازی فرم بینی قبل از عمل جراحی وجود دارد؟
 • چه نوع مدل‌هایی برای عمل بینی وجود دارند؟

در پاسخ به سوالات فوق باید بگوییم که اصطلاحاتی نظیر بینی فانتزی، بینی نیمه فانتزی و بینی طبیعی به هیچ وجه ریشه علمی ندارند. این اصطلاح‌ها در واقع بیشتر در ایران و بین مردم مرسوم هستند.

طبق کتب پزشکی مرجع، بینی هر متقاضی باید متناسب با چهره، فیزیک بدنی، وضعیت سنی و روحی وی جراحی شود. حتی گاهی نیز باید به عقاید مذهبی بیمار توجه کرد. به طور مثال، زمانی که یک دختر جوان 18 ساله برای عمل بینی داوطلب می‌شود، باید به تمامی جوانب زیبایی شناسی بینی او توجه کرد. چراکه ظاهر بینی و تیپ شخصیتی وی قطعا با یک زن 40 ساله فرق دارد.

در مثال بعدی می‌توان به فرم بینی‌های گوشتی اشاره کرد. این نوع بینی‌ها دارای پوست ضخیمی هستند، لذا باید به گونه‌ای جراحی شوند که از نظر تکنیک زیبایی شناسی بی نقص به نظر برسند. در عمل بینی‌های گوشتی به خاطر غضروف ضعیف و پوست ضخیم آن‌ها نمی‌توان نتایج مشابه عمل بینی‌های استخوانی را گرفت، بنابراین کسب نتایج ایده‌آل به عوامل زیادی بستگی دارد که در مقالات قبلی به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

انواع فرم بینی

در ادامه انواع مدل‌های رایج بینی در فرایند رینوپلاستی را به شما معرفی می‌کنیم.

فرم بینی طبیعی

هدف از عمل بینی به شیوه طبیعی رفع مشکلات ظاهری نظیر قوز یا افتادگی است. لذا، نوک بینی باریک یا سربالا نمی شود. همچنین هیچ قوسی روی بینی اعمال نخواهد شد. این مدل از فرم بینی معمولا مورد پسند آقایان است، زیرا شخصیت مردانگی را در آن‌ها حفظ می‌کند.

در صورت اعمال قوس روی بینی مردانه یا کوچک شدن بیش از اندازه آن، جلوه‌ای مصنوعی به فرد منتقل می‌شود. در جراحی زیبایی بینی طبیعی، لب بالایی و نوک بینی زاویه‌ای 90 درجه خواهد داشت. فرم بینی طبیعی به گونه‌ای است که گویی هیچ عمل زیبایی خاصی روی آن انجام نشده است.

بینی طبیعی در آقایان

در کتب پزشکی اینگونه مطرح شده که هنگام عمل بینی مردان به شیوه طبیعی، جراح باید به میزان قوس پشت بینی توجه کند. به این معنی که پشت بینی علاوه بر اینکه اصلا قوس نداشته باشد بلکه کمی هم محدب باشد تا کسی متوجه عمل نشود. ولی در ایران این موضوع اصلا مورد پذیرش نیست و پشت بینی چه در آقایان و چه بانوان حتما باید صاف باشد و گاهی یک شیب خیلی ظریف نیز داشته باشد. ولی قوسی که در بینی آقایان داریم خیلی کمتر از خانم ها می شود.

فرم بینی طبیعی مردانه

فرم بینی فانتزی

بینی فانتزی (surgical nose) معمولا با نام‌‌های عروسکی، بینی سرسره‌ای یا بینی خوکی شناخته می‌شود. این مدل بینی بیشتر مورد پسند بانوان است. اگرچه این روزها دیگر مورد پذیرش نیست . در جراحی زیبایی بینی فانتزی، لب بالایی و نوک بینی برخلاف مدل طبیعی زاویه‌ای 105 درجه و بیشتر خواهد داشت.

میزان قوس بینی در مدل‌های فانتزی بسیار زیاد بوده و شبیه به یک نیم دایره است؛ به طوری که سوراخ های بینی از روبرو قابل مشاهده است. مدل‌های عروسکی از نظر پزشکی عملکرد بسیار ضعیفی دارند. چراکه فرایند نفس کشیدن به دلیل دستکاری بیش از حد ساختار بینی سخت می‌شود.

فرم نیمه فانتزی (CUTE NATURAL RHINOPLASTY)

در جراحی زیبایی بینی نیمه فانتزی، لب بالایی و نوک بینی زاویه‌ای 100 درجه خواهد داشت. مدل‌های نیمه فانتزی ترکیبی از مدل طبیعی و فانتزی هستند. به طوری که قوس بینی کمی بیشتر از فرم طبیعی و مقداری کمتر از فرم فانتزی است. این مدل در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد و حتی برخی از آقایان و افراد کم سن و سال نیز از انجام آن هراسی ندارند.

فرم بینی نیمه فانتزی

بهترین انتخاب برای من کدام است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است با یک مثال شروع کنیم. دختری جوان مجردی را تصور کنید که دارای صورتی کوچک است. طبق اصول زیبایی شناسی بهترین نوع بینی برای چنین افرادی، بینی‌های نیمه فانتزی است.

حال فرد 40 ساله‌ای را تصور کنید که از نظر اجتماعی در جایگاه خاصی قرار دارد. به طوری که علاقه زیادی به پوشش اسلامی با چادر داشته و دارای چهره افتاده‌تری می‌باشد. طبیعتا فرم بینی طبیعی زنانه برای چنین افرادی مناسب‌تر خواهد بود. مگر اینکه خود بیمار به فرم خاصی اصرار داشته باشد.

فرم نمیه فانتزی برای افراد قد بلند با صورتی کشیده هرگز مناسب نیست. زیرا اندازه بینی بسیار کوچک‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد و با فرم چهره تناسب نخواهد داشت. این مدل از بینی تنها در افرادی که دارای صورت‌ های کوچک یا گرد بوده و از قد کوتاه‌تری برخوردار هستند، مناسب‌تر می‌باشد.

لازم به ذکر است، افرادی که دارای فرم بینی گوشتی هستند نباید به دنبال جراحی به شیوه‌ های فانتزی یا نیمه فانتزی باشند.

بینی‌های گوشتی در شرایطی زیباتر به نظر برسند که ظاهری کشیده‌تر داشته باشند و زاویه لب بالایی با نوک بینی در آن‌ها 90 درجه باشد. در این شرایط، پوست بینی نازک تر و فرم آن استخوانی ‌تر به نظر خواهد رسید. زمانی که نوک بینی های گوشتی با لب پایینی زاویه ‌ای بیش از 90 درجه داشته باشد، بزرگ تر به چشم خواهد آمد.

مقایسه فرم های طبیعی و نیمه فانتزی و فانتزی

 • قوس بینی در مدل های فانتزی و نیمه فانتزی بیشتر است. به همین سبب، سوراخ های بینی کمی باریک به نظر رسیده و از مقابل کاملا قابل رویت است.
 • احتمال مسدود شدن راه های تنفسی در مدل های فانتزی بسیار زیاد است.
 • مدل های طبیعی برای آقایان و آن دسته از افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند مناسب خواهد بود.
 • اما، عمل بینی فانتزی و نیمه فانتزی معمولا برای خانم ها و افرادی که دارای بینی استخوانی هستند مناسب است.

قوس بینی مناسب

مزایای عمل بینی نیمه فانتزی

 • برخورداری از ظرافت و زیبایی بیشتر نسبت به بینی طبیعی
 • نداشتن ظاهر مصنوعی
 • متعادل بودن زاویه لب بالایی و نوک بینی
 • زیاد نبودن قوس بالای بینی
 • مناسب برای خانم‌ هایی که دارای بینی‌ های استخوانی و دارای انحراف می باشند

سخن پایانی

در این مطلب شما را با انواع مدل های بینی آشنا کردیم. همانطور که گفتیم، یکی از سوالات رایج پیش از عمل بینی این است که نتایج به چه صورتی رقم خواهند خورد. در پاسخ به این سوال باید گفت که تجربه و نظر جراح از همه چیز مهمتر است. لذا توصیه می شود به نظر او اعتماد کنید و فرم بینی خود را با بقیه مقایسه نکنید.

به طور کلی هنگام انتخاب فرم بینی مورد نظر باید به فاکتورهای مهمی چون سن، تیپ شخصیتی، وضعیت تاهل و شرایط کنونی زندگی خود توجه کنید. توصیه می شود به دنبال مدل‌هایی باشید که از آن لذت می‌برید. به طوری که با دیدن ظاهر خود در آینه اعتماد به نفس بگیرید.

شما می توانید از طریق فرم درخواست مشاوره هم بصورت غیرحضوری هم بصورت حضوری با ما در تماس باشید تا از یک مشاوره تخصصی متناسب با بینی خودتان بهره مند شوید. برای تسریع در روند کار توصیه می شود از فرم مشاوره آنلاین نیز استفاده کنید. پس از پر کردن فرم، کارشناسان مِدیران بلافاصله با شما تماس خواهند گرفت.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 9

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا