مراقبت های عمل یبنی

سن مناسب جراحی بینی چه زمانی است ؟

5
(5)

سن مناسب جراحی بینی چند سال است؟ آیا هر زمانی برای انجام این عمل زیبایی مناسب است؟ زمانی که اندازه بینی با سایر قسمت‌های صورت تناسب ندارد، جراحی بینی بهترین گزینه است. بسیاری از افراد در سنین نوجوانی با شکل و مدل بینی خود مشکل دارند و همواره به دنبال ایجاد تغییرات هستند.

در این مقاله سعی داریم در خصوص بهترین سن برای جراحی بینی صحبت کنیم. همه ما خوب می‌دانیم که جراحی بینی در سنین بسیار بالا و پایین ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد اما شاید به طور دقیق از سن مناسب برای جراحی بینی آگاهی نداشته باشید. در ادامه ما افراد را به دسته های سنی مختلف تقسیم کرده و هر یک را جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بهترین سن برای جراحی بینی

پزشکان بسیاری در خصوص سن مناسب جراحی بینی ، محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال را ایده‌آل می‌دانند. به دلیل اینکه در این سنین افراد از نظر جسمی و بلوغ به عنوان کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی بینی شناخته می‌شوند. در این سنین پوست حالت ارتجاعی خوبی دارد و بعد از عمل به راحتی بهبود پیدا می‌کند. در واقع به نوعی باید رشد فرد تکمیل شده و سپس اقدام به انجام جراحی بینی شود.

سن مناسب عمل بینی

جراحی بینی در سنین پایین

عامل مهم و محدودکننده برای انجام رینوپلاستی در سنین پایین میزان رشد است. دختران به نسبت پسران سریع‌تر رشد می‌کنند. از این رو دختران در سنین پایین می‌توانند اقدام به انجام عمل زیبایی بینی کنند.

دختران ۱۵ تا ۱۶ ساله و پسران ۱۷ تا ۱۸ ساله می‌توانند اقدام به عمل جراحی بینی کنند.

شکل‌گیری بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و برخی از افراد ممکن است زودتر و برخی دیگر دیرتر به بلوغ برسند. جراحان تاکید دارند که افراد بعد از اتمام دوران بلوغ اقدام به جراحی زیبایی بینی کنند. اگر غیر از این باشد عمل زیبایی بینی با گذر زمان تبعات منفی روی سلامت و زیبایی فرد به دنبال خواهد داشت.

جراحی بینی در سنین بالا

برای جراحی بینی در سنین بالا شرایط فردی بیمار باید به طور کامل مورد بررسی قرارگیرد. جراحی بینی در میانسالی ممکن است برای برخی از افراد خطراتی را در پی داشته باشد. همچنین بعداز عمل زمان مورد نیاز برای بهبودی کامل بیماران بالای ۴۰ سال به نسبت سایر بیماران بیشتر است. ناگفته نماند که تجربه جراح نیز در انجام عمل بینی برای افراد در سنین بالا نقش مهمی را ایفا می‌کند.

باید در نظر گرفت که در برخی از افراد با افزایش سن خطر بیهوشی و عواقب آن وجود دارد. به همین دلیل ممکن است برای برخی از افراد مسن این عامل محدودکننده باشد. ناگفته نماند که بیماران تا ۶۰ سالگی به راحتی می‌توانند اقدام به عمل بینی کنند. اما بعد از ۶۰ سالگی خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد و امکان ایجاد تغییر در بینی فرد دشوار می‌شود. زیرا که با گذر سن، پوست دچار افتادگی شده و این امر کاملاً طبیعی است.

رابطه بین سن و کیفیت جراحی بینی

جراحی بینی بهتر است زمانی انجام شود که با گذر زمان تغییری در ظاهر بینی ایجاد نشود. به همین منظور بین کیفیت جراحی بینی و سن بیمار رابطه مهمی وجود دارد. اگر فرد در سن مناسب اقدام به جراحی زیبایی بینی کند، نتیجه ماندگار خواهد شد. به همین منظور از نظر اکثر متخصصین محبوب‌ترین سن جراحی بینی بین ۲۰ تا ۲۹ سال است.

در اکثر موارد عمل زیبایی بینی با هدف کوچک‌تر کردن بینی انجام می‌شود. در این پروسه بخشی از استخوان و یا غضروف از بینی برداشته می‌شود. برداشتن ساختار زیرین بینی مشابه برداشتن ستون‌های نگهدارنده یک ساختمان است. اگر ساختمانی ستون‌های کمتری داشته باشد، با گذر زمان احتمال فروریختن آن وجود دارد.

در بینی نیز این چنین است و اطمینان از استحکام بینی، برای دستیابی به بهترین نتیجه بسیار مهم است. در این صورت است که با گذر زمان، فرم بینی تغییر نمی‌کند.

بهترین سن عمل بینی

نقش سن بر ماندگاری نتایج جراحی بینی

اگر عمل جراحی زیبایی بینی در سن مناسب انجام شود، نتایج رضایت بخشی را به همراه خواهد داشت. همچنین این نتایج کاملا ماندگار خواهد بود. بیمار باید حتما بعد از دوره رشد در سن مناسب برای رینوپلاستی داوطلب شود. در این صورت است که نتایج عمل او ماندگار بوده و منجر به بهبودی و ایجاد تغییرات مثبت در بینی او خواهد شد.

انتخاب سن مناسب جراحی بینی با ماندگاری نتایج بعد از جراحی شما ارتباط مستقیم دارد. پس حتماً به این نکته توجه کنید و برای انجام این تغییر مهم و اساسی سن مناسبی را برگزینید.

 آیا نتایج جراحی بینی با افزایش سن تغییر می کند؟

اگر در سن مناسب بینی خود را جراحی کنید، نتایج جراحی با افزایش سن تغییر نخواهد کرد. نتایج جراحی زیبایی بینی کاملاً طولانی مدت و به نوعی مادام‌العمر است. همچنین باید بدانید که عمل زیبایی بینی ظاهر طبیعی چهره در زمان پیری را مخدوش نمی‌کند.

 آیا دوران بلوغ سن مناسب جراحی بینی است؟

قطعاً باید بگوییم خیر، به هیچ عنوان دوران بلوغ سن مناسب جراحی بینی نیست. نوجوانان در سن بلوغ کاملاً در حال رشد بوده و از نظر غضروفی و اسکلتی در حال تغییر هستند. از طرفی از نظر روحی و روانی نیز اقدام به تصمیم‌گیری زودهنگام می‌کنند.

برای مثال ممکن است که بینی نوجوانی کاملا معقول و بدون عیب باشد ولی به علت هیجانات نوجوانی، اصرار به انجام این عمل داشته باشد. همچنین پیش‌تر نیز گفتیم با گذر زمان با توجه به رشد و تغییرات صورت یک نوجوان، فرم بینی او نیز حتی بعد از عمل تغییراتی خواهد داشت و این تغییرات رضایت‌بخش نخواهد بود. در کل عمل زیبایی بینی در سنین نوجوانی و بلوغ تبعات منفی را به بار خواهد آورد. پس ترجیحاً از انجام این عمل در این سنین اجتناب کنید.

 سن تنها عامل یک جراحی بینی موفق نیست

در این‌‌باره لازم است بگوییم که سن مناسب جراحی بینی فقط یکی از عواملی است که باید قبل از عمل به آن توجه شود. اما صرف نظر از سن، شما باید برای انجام جراحی زیبایی و بهبودی بعد از آن کاملاً آماده باشید. ممکن است که برخی از افراد بیماری‌های خاصی داشته باشند که انجام بیهوشی برای آنها خطرساز شود. همچنین باید انتظار کمی درد، کبودی و تورم را بعد از عمل داشته باشید.

این مسائل کاملاً طبیعی بوده و شما باید حداقل دو هفته از محل کار و فعالیت‌های روزانه خود فاصله بگیرید. شما نه تنها از نظر سنی بلکه باید از نظر شرایط روحی، روانی و کاری آماده یک تغییر باشید. بعد از هر عملی برای بهبودی کامل به استراحت‌ کامل و مراقبت‌های ویژه نیاز است.

جراحان پلاستیک همواره بیمارانی که بینی بالغی دارند را به عنوان کاندید ایده آل از نظر سنی برای انجام جراحی بینی انتخاب می‌کنند. زیرا که این انتخاب مطمئن‌ترین و موثرترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.

محدوده سنی ایده آل در حالت کلی بین ۱۸ تا ۴۰ سال برآورد شده است. در این سنین پوست کاملاً جوان بوده و بعد از عمل بهبودی سریع‌تر انجام می‌شود. اما ناگفته نماند که در موارد خاص بیماران مسن یا جوان‌تر نیز کاندید عمل جراحی زیبایی بینی خواهند بود.

همچنین باید بدانید که سن مناسب جراحی بینی تنها عاملی نیست که تعیین‌کننده واجد شرایط بودن شما برای انجام جراحی بینی (رینوپلاستی) باشد. و البته برای دستیابی به نتایج پایدارتر تکنیک‌های به کار رفته توسط جراح بسیار مهم است. پس در انتخاب متخصص جراحی بینی دقت کنید. در نهایت می‌توانید با انجام مشاوره با متخصص و جراح مورد‌نظر خود اطلاعات لازم را جهت آگاهی از کاندید بودن برای رینوپلاستی کسب کنید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 5

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا