عمل بینی

جراحی نوک بینی، چگونگی، مزایا و قیمت

0
(0)

به عملی با تهاجم کم‌تر و دارای سرعت بیشتر در بهبودی که باعث رفع ایرادات نوک بینی می‌شود، جراحی نوک بینی می‌گویند. این عمل که آن را با عناوین مختلفی مانند تیپ‌پلاستی می‌شناسند، با رینوپلاستی تفاوت دارد. در تیپ‌پلاستی برخلاف رینوپلاستی تنها بخشی از بینی و ایرادات آن در زمان کوتاه جراحی می‌شود.

افرادی که فقط نوک بینی آن‌ها مشکل دارد، این جراحی را انجام می‌دهند و عمل بینی برای آن‌ها الزامی نیست. زیرا در صورت انجام این عمل امکان بهبود ظاهر نوک بینی‌های پیازی، گرد، افتاده وغیره فراهم می‌شود. مدت زمان و چگونگی ریکاوری پس از این جراحی و قیمت آن نیز با رینوپلاستی متفاوت است.

تیپ پلاستی
تیپ پلاستی

آشنایی با جراحی نوک بینی

عمل نوک بینی یکی از انواع جراحی‌های بینی به شمار می‌رود که تنها بر قسمت نوک یا تیپ بینی تمرکز دارد. چنان‌که در این عمل تمامی ایرادات نوک بینی را بدون شکستن هیچ استخوانی برطرف می‌کنند. در این عمل نوک بینی را برای هماهنگی با دیگر اجزای صورت، بزرگ یا کوچک می‌کنند.

از این شیوه جراحی برای بهبود ظاهر نوک انواع بینی‌ها با اشکال مختلف از جمله نوک پیازی و بزرگ، نوک افتاده وغیره استفاده می‌شود. این جراحی با عناوین دیگری از جمله موارد زیر نیز شناخته می‌شود:

 • تیپ‌پلاستی ؛
 • جراحی چرخش نوک بینی؛
 • عمل یا جراحی تغییر شکل نوک بینی؛
 • لیفت نوک بینی.

تفاوت تیپ‌پلاستی و رینوپلاستی

عمل نوک بینی با رینوپلاستی شباهت‌ها و تفاوت‌های به‌خصوصی دارد. شباهت این دو جراحی به روش‌های مورد استفاده در آن‌ها مربوط می‌شود. زیرا در هر دو عمل از روش باز و بسته استفاده می‌کنند. اما تیپ‌پلاستی نسبت به رینوپلاستی کامل بینی دارای تهاجم کم‌تری است.

برخی از دیگر تفاوت‌های اساسی تیپ‌پلاستی با رینوپلاستی عبارت هستند از:

 • رینوپلاستی یک جراحی کامل بینی است که در آن تمام قسمت‌ها عمل می‌شوند و در نهایت موجب تغییر شکل کلی خواهد شد. این در حالی است که در جراحی نوک بینی تنها بخش نوک را عمل می‌کنند. تیپ‌پلاستی مجموعه‌ای از عملکردهای ظریف برای تغییر شکل نوک بینی و نه کل آن است.
 • در رینوپلاستی عملکردهایی مانند صاف‌کردن بینی کج، اصلاح قوز بینی، تغییر سایز سوراخ‌ها، تغییر شکل و اندازه کل بینی وغیره انجام می‌شود. اما در تیپ‌پلاستی رفع مشکلاتی مانند بینی پیازی، بینی جعبه‌ای، افتادگی نوک، عدم تناسب یا تقارن نوک با بخش‌های دیگر در اولویت قرار دارد.
 • مدت زمان عمل و ریکاوری پس از تیپ‌پلاستی نسبت به رینوپلاستی بسیار کوتاه‌تر است. زیرا در این جراحی تغییرات کم‌تری ایجاد می‌شود.
تفاوت جراحی نوک بینی و رینوپلاستی
تفاوت جراحی نوک بینی و رینوپلاستی

بهترین کاندیدا برای تیپ‌پلاستی

با توجه به تفاوت‌های رینوپلاستی و جراحی تغییر شکل نوک، ابتدا بررسی کنید که آیا جز بهترین کاندیدا برای این عمل هستید یا خیر؟ در این راستا بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر جز دسته‌های زیر قرار می‌گیرید، می‌توان گفت بهترین کاندیدا برای این جراحی هستید:

 • کسانی که تنها از ظاهر نوک بینی خود مانند نوک پهن، پیازی یا عدم‌تقارن با دیگر قسمت‌ها ناراضی هستند؛
 • داوطلبانی که با جراحی نوک بینی به دنبال برقراری هماهنگی بین نوک بینی خود با دیگر بخش‌های آن و حتی اجزای دیگر صورت هستند؛
 • افرادی که رشد صورت آن‌ها تکمیل شده است و در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی قرار دارند؛
 • کسانی که انتظارات آن‌ها نسبت به نتیجه و دوران ریکاوری واقع‌بینانه باشد و ذهنیت مثبتی نیز داشته باشند؛
 • داوطلبانی که دارای سلامت عمومی هستند و دچار مشکلاتی نیستند که موجب افزایش خطرات این جراحی شوند.

مزایای عمل جراحی تیپ بینی

مزایای تیپ‌پلاستی معمولا ظاهری هستند. تنها مزیت آن برای بهبود تنفس این که در برخی از افراد موجب از بین‌رفتن خر و پف می‌شود. بدین شکل فرد با عمل نوک بینی خود می‌تواند تنفس بهتری را به هنگام خواب داشته باشد. اما از جمله مزایای ظاهری این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش و بهبود هارمونی صورت: تغییر شکل نوک بینی طی عمل آن باعث می‌شود که ظاهر متعادل‌تر و متناسب‌تری داشته باشد. بدین شکل هارمونی خوبی بین اجزای صورت برقرار می‌شود.
 • مشخص‌تر و ظریف‌ترشدن نوک بینی: تیپ‌پلاستی بینی‌هایی که نوک گردی دارند، موجب می‌شود که نوک آن‌ها ظریف‌تر و مشخص‌تر شود. زیرا در جراحی نوک بینی با تنظیم زاویه، حذف بافت اضافی یا تغییر شکل در غضروف به‌خوبی نوک بینی اصلاح می‌شود.
مزایای عمل نوک بینی
مزایای عمل نوک بینی
 • برقراری تقارن: این جراحی به افرادی که نوک بینی آن‌ها نامتناسب و نامتقارن است، کمک می‌کند بینی متقارنی داشته باشند. زیرا هنگام انجام تیپ‌پلاستی در بهترین کلینیک زیبایی تهران، تنظیم زاویه نیز انجام می‌شود.
 • رفع برآمدگی یا افتادگی نوک بینی: افتادگی و برآمدگی نوک بینی تاثیر زیادی بر زیبایی ظاهر و صورت افراد دارد. در تیپ‌پلاستی با تنظیم نوک و تغییر موقعیت، ظاهر نوک بینی متعادل‌تر و طبیعی‌تر می‌شود. چنان‌که در نهایت شاهد بهبود زیبایی صورت خود خواهید بود.

ریکاوری جراحی قسمت نوک بینی

چگونگی و مدت زمان ریکاوری پس از این عمل به عوامل به‌خصوصی بستگی دارد. به همین دلیل در هر فرد متفاوت است اما به طور کلی برخی موارد مانند تورم در هفته اول را همه تجربه می‌کنند. در هفت روز ابتدایی پس از این جراحی اکثر افراد با تورم به همراه کبودی مواجه می‌شوند.

در این مدت همچنین باید از آتل یا گچ برای محافظت از نوک بینی تغییر شکل‌یافته استفاده کنید. اجتناب از فعالیت‌های موثر بر روند ریکاوری مانند ورزش‌های تماسی و شدید در هفته اول بعد از جراحی نوک بینی نیز الزامی است.

علاوه بر این‌ها در تمام مدت دوران بهبودی بهتر است سر خود را در زمان خواب بالا بگیرید. همچنین مواظب باشید که هیچ‌گونه فشار یا ضربه‌ای به بینی شما و خصوصا نوک آن وارد نشود.

معمولا بسیاری از افراد پس از یک الی دو هفته بعد از تیپ‌پلاستی می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند. اما این نیز به شرایط جسمی شما بستگی دارد و پزشک مدت زمان ریکاوری را تعیین می‌کند.

ریکاوری تیپ پلاستی
ریکاوری تیپ پلاستی

قیمت تیپ‌پلاستی چقدر است؟

قیمت این جراحی به طور کلی نسبت به رینوپلاستی مناسب‌تر و کم‌تر است. برخی از مهم‌ترین دلایل آن عبارت هستند از:

 • محل عمل در تیپ‌پلاستی کوچک‌تر از ناحیه عمل در رینوپلاستی است؛
 • این جراحی به اندازه رینوپلاستی تهاجمی نیست؛
 • مدت زمان این عمل بسیار کوتاه‌ است.

چگونگی دریافت بهترین نتیجه از عمل نوک بینی

در جراحی نوک بینی همانطور که از عنوان آن برمی‌آید، پزشک به ایجاد تغییرات و رفع مشکلات قسمت نوک بینی می‌پردازد. از این شیوه جراحی برای بهبود ظاهر بینی‌هایی با نوک گرد، افتاده وغیره استفاده می‌شود. برای دریافت بهترین نتیجه از تیپ‌پلاستی ابتدا باید جز بهترین کاندیدای آن باشید.

همچنین باید بدانید این عمل با روش‌های باز و بسته انجام می‌شود و پزشک بهترین روش را برای دریافت نتیجه دلخواه شما انتخاب می‌کند. بنابراین پزشک و کلینیک منتخب شما برای این جراخی تاثیر بسیاری بر نتیجه آن دارد.

در صورتی‌که به کلینیک مدایران مراجعه و عمل نوک بینی خود را به دکتر ابوالقاسم هاشمی بسپارید، شاهد بهترین نتیجه خواهید بود. زیرا دکتر هاشمی با استفاده از بهترین روش، جراحی‌های آسانی را با نتیجه‌های شگفت‌انگیز انجام می‌دهد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا