عمل بینی

جراحی شکستگی بینی، روش ها، مزایا و مراقبت ها

0
(0)

به نوعی از جراحی‌های ترمیمی که به بازیابی شکل و عملکرد بینی پس از شکستگی منجر می‌شود، جراحی شکستگی بینی می‌گویند. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که موجب اقدام افراد برای رینوپلاستی می‌شود، شکستن بینی است.

دلایل مختلفی برای مواجهه با این اتفاق وجود و عواقب گوناگونی نیز دارد. چنان‌که این عواقب شکستگی بینی هستند که مشخص می‌کنند به عمل بینی نیاز دارد یا با روش‌های دیگر درمان می‌شود؟ Nasal fracture surgery برای درمان مشکلات ظاهری و تنفسی بینی پس از شکستگی کاربرد دارد. با انجام این عمل از مزایای دیگری نیز بهره‌مند می‌شوید. البته این در صورتی است که مراقبت‌های پس از این جراحی را جدی بگیرید.

<yoastmark class=

آنچه باید درباره جراحی شکستگی بینی بدانید!

شکستگی بینی مشکلی است که افراد به دلایلی مانند زمین‌خوردن، تصادف، دعوا، شرکت در ورزش‌های تماسی وغیره ممکن است با آن مواجه شوند. شکستگی بینیی به‌گونه‌ای است که نه‌تنها ظاهر بلکه عملکرد تیغه بینی و غضروف‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

در بسیاری موارد افراد پس از بروز شکستگی در بینی خود با درد، تورم، قرمزی و مشکلات جدی در تنفس خود روبه‌رو می‌شوند. گاهی اوقات می‌توان با درمان‌های خانگی مانند کمپرس یخ، استراحت، بالا نگه‌داشتن سر، مصرف مسکن وغیره این مشکل را تاحدی برطرف کرد.

همچنین از روش تنظیم دستی نیز برای رفع شکستگی بینی استفاده می‌شود اما در موارد حاد، تنها جراحی پاسخگو است. اگر در شرایط زیر قرار گرفته‌اید، Nasal fracture surgery الزامی است:

 • شکستگی شدید باشد؛
 • در بینی خود شکستگی‌های متعدد داشته باشید؛
 • بیش از 14 روز از زمان شکستگی بینی شما گذشته باشد اما درمان نشده باشد.

در چنین شرایطی باید استخوان‌های بینی تراز شوند که تنها از طریق جراحی امکان‌پذیر است. زیرا جراحی شکستگی بینی نوعی عمل ترمیمی محسوب می‌شود. طی این عمل استخوان‌ها و غضروف‌ها را مجددا تنظیم می‌کنند تا شاهد بازیابی عملکرد و شکل سابق بینی خود باشید.

روش های Nasal fracture surgery

رینوپلاستی را برای درمان شکستگی بینی همانند دیگر جراحی‌های بینی با بیهوشی عمومی انجام می‌دهند. معمولا در این عمل پزشک نسبت به ایجاد برش روی پوست اطراف بینی یا داخل آن اقدام می‌کند. به طور کلی عمل شکستگی بینی با دو روش زیر انجام می‌شود:

روش های جراحی شکستگی بینی
روش های جراحی شکستگی بینی

سپتوپلاستی

در صورتی‌که به تیغه بینی شما هنگام شکستگی آسیب وارد شده باشد و در تنفس مشکل ایجاد شود، پزشکان از این روش استفاده می‌کنند. در سپتوپلاستی، تیغه بینی برای بهبود تنفس و جریان هوا صاف می‌شود. زیرا تیغه بینی یک دیواره بسیار نازک است که موجب جدایی سوراخ‌ها می‌شود.

این تیغه در بسیاری موارد هنگام شکستگی بینی، نامرتب یا دچار آسیب می‌شود. در صورتی که برای درمان این مشکل اقدام نکنید، انحراف آن می‌تواند تنفس را دچار مشکل کند. همچنین محلی برای عفونت‌ خواهد بود.

با توجه به اهمیت سپتوپلاستی باید این مدل از جراحی شکستگی بینی را به پزشکی متخصص و مجرب بسپارید. این جراحی را به دو صورت باز و بسته ممکن است انجام می‌دهند. با توجه به میزان آسیب تحت‌تاثیر شکستگی، احتمال دارد که پزشک نسبت به برداشتن و اضافه کردن غضروف یا استخوان از دیگر قسمت‌های بدن اقدام کند.

در طول این عمل اگر دچار انحراف سپتوم شده باشید، پزشک با کمک غضروف‌های داخلی بینی نسبت به اصلاح سپتوم اقدام می‌کند. بدین شکل تنفس بهبود پیدا می‌کند. جراح در پایان پس از ایجاد تغییرات، بافت و پوست بینی را به حالت قبلی برمی‌گرداد. سپس برش‌ها را بخیه می‌زنند. این جراحی ممکن است دو تا سه ساعت زمان لازم داشته باشد.

پس از سپتوپلاستی احتمال دارد شما با عوارضی مانند درد و ناراحتی و تورم مواجه شوید. البته با کمک کمپرس سرد و داروهای مسکن جای نگرانی وجود ندارد. بیشتر افراد بعد از هفت تا 14 روز پس از انجام این عمل بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

<yoastmark class=

رینوپلاستی

روش دیگر برای رفع شکستگی بینی، رینوپلاستی یا همان جراحی بینی است. در این عمل نیز مانند سپتوپلاستی از دو روش باز و بسته برای جراحی استفاده می‌کنند. زمانی پزشک برای جراحی شکستگی بینی، رینوپلاستی را به سپتوپلاستی ترجیح می‌دهد که شرایط زیر وجود داشته باشد:

 • ضربه به بینی باعث شکستگی آن در بخش‌های متعدد شده باشد؛
 •  ظاهر بینی تغییر کرده باشد.

از این شیوه نه‌تنها برای ترمیم استخوان بینی بلکه برای افزایش زیبایی و حتی اصلاح مشکلات مادرزادی استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزیت رینوپلاستی نسبت به سپتوپلاستی این است که متناسب با صورت و انتظارات فردی شما انجام می‌شود.

جراح در ابتدا به طور کامل ساختار صورت را برای رینوپلاستی بررسی می‌کند. سپس شما باید انتظارات خود را با او در میان بگذارید. در نهایت پزشک طرح جراحی مخصوص شما را طراحی می‌کند و سپس رینوپلاستی انجام می‌شود.

مزایای عمل شکستگی بینی چیست؟

اگر استخوان بینی شکست می‌توان با انجام جراحی بینی با یک تیر دو نشان زد و در کنار ترمیم استخوان، ظاهر بینی را نیز به کلی تغییر داد. برخی از مهم‌ترین مزایای این جراحی بینی عبارت هستند از:

 • بهبود زیبایی کلی بینی مانند جراحی بینی طبیعی یا فانتزی؛
 • بهبود تنفس از طریق بینی؛
 • کاهش احتمال بروز عفونت‌های سینوسی و مشکل خواب؛
 • بهبود زیبایی کلی صورت شما؛
 • محافظت از بینی در برابر مشکلاتی مانند افتادگی؛
 • افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس از طریق بهبود زیبایی بینی و صورت.

بنابراین با توجه به این مزایا می‌توان گفت این جراحی نسبت به دیگر روش‌های بهبود آسیب‌های بینی بهتر است.

مراقبت های بعد از عمل شکستگی بینی

یکی از موثرترین عوامل بر نتیجه این رینوپلاستی، رعایت نکات مراقبتی پس از این عمل است. مدت زمان ریکاوری این جراحی بین یک تا دو الی سه هفته متغیر است و رعایت نکات زیر می‌توانید این زمان را کاهش دهید:

مراقبت های بعد از <yoastmark class=

 • یک همراه انتخاب کنید تا شما را تا خانه همراهی کند؛
 • به مدت هفت روز یا بیشتر مرخصی بگیرید و به استراحت بپردازید؛
 • تا حدود 6 هفته بعد از این عمل باید از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی شدید همچون شنا دوری کنید؛
 • تا هفته‌ها بعد از این جراحی نباید فعالیت‌هایی را که حرکات زیادی دارند و موجب تغییر حالات چهره می‌شوند، انجام دهید؛
 • تا 14 روز پس از رینوپلاستی لباس روی سر خود نکشید، شدید مسواک نزنید، زیاد غذا را نجوید و عینک نزنید؛
 • برای جلوگیری از تورم و خونریزی بهتر است سر خود را نسبت به قفسه سینه بالاتر نگه دارید؛
 • داروهایی که پزشک تجویز کرده است را طبق دستور او مصرف و در زمان تعیین‌شده برای بررسی‌های لازم به جراح خود مراجعه کنید.

چگونه بهترین نتیجه را از عمل شکستگی بینی دریافت کنیم؟

بعد از اینکه بینی شما به هر دلیلی دچار شکستگی شد، یکی از روش‌های درمانی، جراحی شکستگی بینی است. با توجه به اینکه بینی شما چه آسیب‌هایی دارد، پزشک رینوپلاستی یا سپتوپلاستی را انتخاب می‌کند. با جراحی بینی پس از شکستگی نه‌تنها آسیب‌ها برطرف می‌شود بلکه ظاهر بینی و تنفس شما بهبود پیدا می‌کند.

از هفت تا 14 یا 21 روز ریکاوری شما بعد از این عمل زمان می‌برد. اگر به فکر کاهش این زمان، ضمن رعایت نکات مراقبتی در دوران بهبودی باید به بهترین کلینیک زیبایی و مجرب‌ترین پزشک مراجعه کنید. دکتر ابوالقاسم هاشمی در کلینیک مدایران بهترین جراحی‌ها را برای بینی‌هایی که شکستگی دارند انجام می‌دهد. نتیجه جراحی‌های این پزشک همیشه رضایتمندانه است و با عمل توسط او برای دستیابی به نتیجه دوران بهبودی آسانی را سپری خواهید کرد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا