عمل بینی

جراحی بینی کج، روش ها و مراحل

0
(0)

بر اساس تحقیقات گفته می‌شود که 97 درصد افراد دچار درجاتی از عدم تقارن و تقریبا 80 درصد دچار انحراف‌های گوناگون سپتوم هستند. این در حالی است که موارد کمی به جراحی بینی کج نیاز دارند و الباقی اگر برای بهبود زیبایی نباشد، نیازی به جراحی ندارند.

زیرا در بیشتر موارد عدم تقارن بینی تنها زیبایی بینی و چهره فرد را کاهش می‌دهد. اما در مواردی شاهد تاثیر کجی بینی بر تنفس افراد هستیم که در این شرایط حتما باید نسبت به عمل بینی کج اقدام کنند. روش های غیرجراحی نیز برای رفع کجی بینی وجود دارد اما آن ها بر بهبود تنفس تاثیری نخواهند داشت. برای جراحی این مدل از بینی‌ها از دو شیوه جراحی استفاده می‌شود. همچنین رینوپلاستی بینی کج مراحل متفاوتی با بینی‌های دیگر دارد.

عمل بینی کج
عمل بینی کج

جراحی بینی کج بهتر است یا استفاده از روش های ساده؟

طبق تحقیقات انجام‌شده در سراسر دنیا آمارهای مختلفی درباره بینی‌های کج ارائه شده است. این آمارها به صورت تخمینی هستند. در یکی از این تحقیقات تخمین زده‌اند بینی حدودا 97 درصد از افراد دچار عدم تقارن است. بر اساس تحقیق دیگری نیز تخمین زده‌اند که 80 درصد افراد در دنیا دچار انحرافاتی در قسمت سپتوم هستند.

با توجه به این آمارها، امروزه روش‌های مختلفی برای بهبود ایرادات بینی‌های کج وجود دارد. این روش‌ها به دو دسته جراحی و عدم‌جراحی تقسیم می‌شوند. اینکه شما از کدام‌ یک از این روش‌ها بهتر است استفاده کنید، به شرایط بینی و نتایج روش‌ها بستگی دارد.

دلیل کجی بینی نیز در انتخاب روش‌های جراحی و عدم‌جراحی بسیار تاثیرگذار است. زیرا ممکن است برخی از این دلایل به صورت عمیق در بینی تاثیر داشته باشند و بعضی دیگر خیر. از جمله دلایل کج‌شدن بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدمات و آسیب‌ها مانند شکستن بینی؛
 • تومورها؛
 • عفونت شدید؛
 • نقایص در زمان تولد؛
 • جراحی بینی؛
 • و بسیاری موارد دیگر.

کجی بینی ممکن است به سه شکل I ،S یا C یا ناشی از انحراف در قسمت تیغه بینی باشد. منظور از انحراف در تیغه بینی، انحراف سپتوم است که موجب متمایل‌شدن سپتوم به یک سمت و مسدودیت سمت دیگر بینی می‌شود. در این صورت فرد حتما به جراحی بینی کج نیاز دارد. زیرا این انحراف سپتوم ممکن است عوارضی مانند تنفس بلند، خونریزی بینی و مشکل در خوابیدن به یک سمت را تجربه کند.

با این حال برخی می‌گویند که با تمرینات ورزشی می‌توان بعضی از مشکلات کجی بینی را برطرف کرد. اما توجه داشته باشید که کجی بینی ناشی از انحراف استخوان‌ها و غضروف‌ها از یک خط عمودی در صورت است. بنابراین نمی‌توان این انحراف را به‌سادگی با ورزش برطرف کرد. اما روش غیرجراحی موثر برای بینی‌های کج، استفاده از پرکننده‌های بافت نرم است.

روش های رفع کجی بینی
روش های رفع کجی بینی

بهترین روش غیرجراحی بهبود بینی کج

اگرچه تمرینات ورزشی چندان تاثیری در بهبود بینی کج ندارند اما در عوض با کمک پرکننده‌های بافت نرم شاهد تغییرات چشمگیری خواهید بود. به مواد تزریقی که بر کجی استخوان‌ها و غضروف‌ها تاثیر دارند، مواد پرکننده بافت نرم گفته می‌شود.

زیرا این مواد نواحی بافت نرم بینی که از مرکز خارج هستند را به‌گونه‌ای استتار می‌کنند. این مواد پرکننده بافت نرم عبارت هستند از:

 • اسید HA یا هیالورونیک؛
 • سیلیکون؛
 • ژل CAHA یا هیدروکسی آپاتیت کلسیم.

اسید هیالورونیک و ژل هیدروکسی آپاتیت کلسیم نسبت به جراحی بینی کج دارای عوارض جانبی کمی هستند. این در حالی است که گاهی سیلیکون موجب بروز التهاب شدیدی به نام گرانولوم می‌شود. همچنین انواع پرکننده‌ها و فیلرها باعث افزایش خطر نازکی پوست و حتی عفونت نیز می‌شوند.

ضمن اینکه این پرکننده‌های بافت نرم بینی موقتی هستند و برای کجی کم بینی نتیجه خوبی را رقم می‌زنند. بنابراین اگر بینی شما انحراف زیادی دارد یا می‌خواهید از عوارض این روش در امان باشید، باید به رینوپلاستی بینی کج روی آورید.

آشنایی با رینوپلاستی و سپتوپلاستی بینی کج

اگر فکر جراحی بینی خود هستید که کجی و انحراف آن را از این طریق برطرف کنید؛ دو راه پیش روی شما است. این راه‌ها عبارت هستند از:

رینوپلاستی

این روش از جراح بینی تنها بر بهبودی ظاهر و زیبایی بینی تمرکز دارد. البته در رینوپلاستی اصلاح مشکلاتی تنفسی نیز امکان‌پذیر است. طبق تحقیقی گفته‌اند که رینوپلاستی، بینی‌های کج دسته‌ای از افراد را در سال 2015 با تقارن یا بدون تقارن صورت، به‌خوبی صاف کرده است. بنابراین می‌توان گفت رینوپلاستی برای بهبود کجی بینی بسیار کارآمد است.

رینوپلاستی بینی کج
رینوپلاستی بینی کج

سپتوپلاستی

نوع دیگری از عمل‌های جراحی بینی کج، سپتوپلاستی است که موجب تغییراتی در شکل دیواره بین مجاری بینی می‌شود. بدین شکل بر صاف‌شدن بینی تاثیر بسیاری دارد. در صورتی‌که کجی بینی شما ناشی از انحراف سپتوم باشد، پزشک توصیه می‌کند که سپتوپلاستی انجام دهید.

همچنین اگر راه هوایی بینی شما مسدود شده و تنفس دشوار است، می‌توانید با سپتوپلاستی این مشکل را برطرف کنید. زیرا این جراحی بر رفع مسدودیت راه هوایی به دلیل انحراف تیغه بینی تاثیر چشمگیری دارد.

مراحل جراحی بینی های کج

مراحل رینوپلاستی بینی کج با بینی‌های دیگر مانند بینی‌هایی که هدف از عمل آن‌ها تنها زیبایی است، تفاوت بسیاری دارد. از آنجاکه در بیشتر موارد بینی‌های کج با روش سپتوپلاستی ساده جراحی می‌شوند، در ادامه به معرفی مراحل این جراحی می‌پردازیم:

 • پیوند غضروف: در سپتوپلاستی ساده امکان اصلاح انحراف وجود ندارد مگر اینکه از پیوند غضروف از سپتوم برای صاف‌کردن بینی کمک گیرند. به همین دلیل اولین مرحله از سپتوپلاستی ساده بینی کج در بهترین کلینیک زیبایی تهران، پیوند غضروف است. این گرافت‌ها به شکلی قرار می‌گیرند که ضمن اصلاح انحراف بینی، ساختار و ثباتی طولانی‌مدت را برای آن فراهم کنند.
 • صاف‌کردن استخوان‌ها: از آنجاکه کجی استخوان‌ها موجب کجی بینی می‌شود، در مرحله دوم جراحی بینی کج، استخوان‌ها صاف می‌شوند. این کار از طریق شکستگی کنترل‌شده استخوان‌ها یا استئوتومی انجام می‌شود. طاق وسط یا یک سوم میانی بینی، پیچیده‌ترین قسمت‌ها برای صاف‌کردن استخوان‌ها هستند.
 • اصلاح‌کردن نوک بینی: در مرحله سوم نوک بینی از طریق قرارگیری سپتوم در خط وسط اصلاح می‌شود. زمانی‌که پزشک سپتوم را در خط وسط قرار می‌دهد، غضروف‌های بینی در قسمت نوک آن در اطراف سپتوم قرار می‌گیرند. در بینی‌هایی که انحراف شدیدی دارند، غضروف‌های نوک بینی نیز نامتقارن هستند. در چنین شرایطی پزشک نسبت به ایجاد تقارن بین دو طرف بینی نیز اقدام می‌کند.
مراحل جراحی بینی کج
مراحل جراحی بینی کج

چگونه از رینوپلاستی بینی کج خود بهترین نتیجه را به دست آوریم؟

رینوپلاستی بینی کج تنها برای افرادی الزامی است که کجی بینی آن‌ها شدید و دارای عوارض جدی باشد. زیرا در غیر این صورت بدون جراحی نیز امکان درمان وجود دارد و جای نگرانی نخواهد بود. اما اگر به جراحی نیاز دارید، باید بهترین روش انتخاب شود.

زیرا پزشکان برای جراحی بینی‌های کج از دو روش رینوپلاستی و سپتوپلاستی متناسب با شرایط بینی استفاده می‌کنند. مراحلی که پزشک در جراحی طی می‌کند نیز بر نتیجه تاثیرگذار است. به همین دلیل برای دریافت بهترین نتیجه از رینوپلاستی یا سپتوپلاستی بینی کج خود، باید بهترین کلینیک و پزشک را انتخاب کنید.

با کمک دکتر ابوالقاسم هاشمی در کلینیک مدایران، یکی از پزشکان حاذق در زمینه جراحی بینی کج، بدون نگرانی بینی خود را جراحی کنید. به دکتر هاشمی اعتماد کنید و زیبایی و سلامت بینی خود را مجددا به دست آورید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا