عمل بینی

جراحی بینی در فصل سرما، مزایا و معایب

0
(0)

اگرچه با جراحی بینی در فصل سرما زودتر به نتیجه نهایی دست پیدا می‌کنید اما ممکن است از جنبه‌هایی نیز روند بهبودی پیچیده شود. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد هنگام تصمیم برای رینوپلاستی، انتخاب زمان مناسب است.

بر اساس برخی از تحقیقات گفته می‌شود که فصل سرما برای عمل بینی زمان مناسبی است. زیرا هوای سرد این فصل موجب کاهش برخی از عوارض این جراحی و به دنبال آن بهبودی سریع‌تر می‌شود. اما در عین حال نیز ممکن است عوارض و معایبی به همراه داشته باشد که روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد. البته در صورت رعایت مراقبت‌های لازم برای رینوپلاستی در این فصل و مراجعه به پزشکی حاذق و ماهر، از بابت عوارض نگرانی نخواهید داشت.

رینوپلاستی در فصل سرما
رینوپلاستی در فصل سرما

جراحی بینی در فصل سرما خوب است یا خیر؟

زمانی‌که تصمیم می‌گیرید بینی خود را برای درمان یا بهبود ظاهر آن جراحی کنید، اولین دغدغه‌ای که با آن مواجه می‌شوید، زمان جراحی است. با توجه به اهمیت این موضوع، تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است.

طبق این تحقیقات و نظر بسیاری از پزشکان می‌توان گفت رینوپلاستی در فصول سرد نسبت به فصول گرم گزینه بهتری محسوب می‌شود. دلایل بسیاری برای این گفته وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها، سرمای هوا است. زیرا این سردی هوا بر کاهش بسیاری از عوارض رینوپلاستی تاثیر مثبت دارد.

اما با این وجود معایبی نیز برای جراحی بینی در این فصل مطرح شده است. بنابراین در ادامه به طور کامل به مزایا و معایب رینوپلاستی در فصول سرد می‌پردازیم.

مزایای رینوپلاستی در فصل سرما

در صورت جراحی بینی خود در فصل سرد سال مانند فصول پاییز و زمستان شما از مزایای بسیاری در مسیر بهبودی بهره‌مند می‌شوید. این مزایا عبارت هستند از:

کاهش تورم

با جراحی بینی در فصل سرما، هوای سرد باعث انقباض رگ‌های خونی در پوست می‌شود. به همین دلیل تورم و کبودی کم‌تری را نسبت به زمانی‌که بینی خود را در فصول گرم جراحی کنید، تجربه خواهید کرد. زیرا به طور کلی تورم و کبودی پس از عمل وجود دارد و شما با عملکرد خود تنها میزان آن را می‌توانید کاهش یا افزایش دهید.

دستیابی سریع تر به نتیجه نهایی

از آنجاکه در فصول سرد افراد کم‌تر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، جای زخم‌ها کم‌تر خواهد بود. همچنین اگر جای زخمی وجود داشته باشد، در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد و شاهد بهبودی سریع‌تری خواهید بود. دستیابی زودتر به نتیجه نهایی در این صورت امکان‌پذیر می‌شود.

بهبودی سریع با رینوپلاستی در فصل سرد
بهبودی سریع با رینوپلاستی در فصل سرد

کاهش احتمال بروز آلرژی فصلی یا کاهش علائم آن

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که دچار آلرژی فصلی می‌شود، بهتر است در فصل سرما نسبت به رینوپلاستی اقدام کنید. زیرا جراحی بینی طبیعی در زمستان موجب کاهش احتمال تشدید علائم آلرژی می‌شود. همچنین اگر بینی شما پس از عمل دچار گرفتگی شود، این احتمال بیش از پیش کاهش پیدا می‌کند.

معایب رینوپلاستی در فصل سرد

با جراحی بینی در فصل سرما با وجود مزایای بسیار ممکن است دچار عوارض به‌خصوصی شوید. این عوارض که معایب رینوپلاستی در فصول سرد هستند، شامل موارد زیر می‌شوند:

خشکی هوا و لایه برداری پوست یا خونریزی بینی

سرمای هوا در بسیاری از مناطق با خشکی هوا نیز همراه است. هوای خشک فصول سرد هنگامی‌که شما بینی خود را جراحی کرده‌اید، آثار ناخوشایندی بر بهبود پوست بینی و داخل آن دارد. از جمله این آثار می‌توان به دو مورد قابل توجه زیر اشاره کرد:

  • لایه‌برداری پوست؛
  • خونریزی بینی؛
  • سرمازدگی بینی در صورت سکونت در منطقه بسیار سرد.

احتمال ابتلا به سرماخوردگی و فشار بر سینوس های مسدود

احتمال بروز سرماخوردگی و آنفولانزا در فصول سرد سال بسیار زیاد است. اگر بینی خود را عمل کرده باشید و دچار هر یک از این دو شوید، فشار بسیاری بر سینوس‌های مسدود شما وارد می‌شود. همچنین تنفس با بینی در این صورت بسیار دشوار خواهد بود. علاوه بر این‌ها در صورتی‌که پزشک شما مصرف داروهای ضدآلرژی و سرماخوردگی را ممنوع کرده باشد، بهبودی دشوارتر و طولانی‌تر می‌شود.

جراحی بینی در فصل سرد و سرماخوردگی
جراحی بینی در فصل سرد و سرماخوردگی

مراقبت های لازم بعد از رینوپلاستی در فصل سرما

هرگز نمی‌توان از مزایای جراحی بینی در فصل سرما به‌خصوص کاهش تورم و کبودی گذشت. به همین دلیل بهتر است برای بهره‌مندی از این مزایا با رعایت نکات مراقبتی از عوارض رینوپلاستی در فصل سرد در امان باشید. برخی از این نکات مراقبتی عبارت هستند از:

محافظت از بینی خود در برابر سرمای زیاد

هوای سرد به‌تنهایی برای جراحی بینی بسیار مفید است و تورم کم‌تر را رقم می‌زند. این در صورتی است که سرمای زیاد می‌تواند باعث اختلال در روند بهبودی شما شود. به همین دلیل باید پس از رینوپلاستی به‌خوبی از بینی خود در برابر سرمای شدید محافظت کنید. این محافظت بدین معنا است که مدت طولانی در هوای بسیار سرد نمانید.

از نور خورشید دور باشید

پس از رینوپلاستی پوست در برابر نور خورشید بسیار حساس است. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند افراد پس از جراحی بینی خود، فعالیت‌هایی که موجب قرارگیری زیر آفتاب می‌شوند را ترک یا محدود کنند. زیرا در غیر این صورت ممکن است فرد شاهد تغییر رنگ یا سوختگی پوست خود باشد.

اگر مجبور هستید پس از جراحی بینی در فصل سرما در معرض نور خورشید باشید، با کمک روش‌های زیر آثار آن را کاهش دهید:

  • استفاده از کلاه لبه‌پهن؛
  • استفاده از روسری‌های سبک؛
  • استفاده از کرم ضدآفتاب.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از عینک آفتابی استفاده نکنید. زیرا قرارگیری عینک روی بینی موجب فشردگی بافت‌های ترمیمی بینی می‌شود.

از رطوبت ساز استفاده کنید

خشکی بینی یکی از عوارضی است که افراد پس از رینوپلاستی با آن مواجه می‌شوند. جراحی بینی در فصل سرد سال این عارضه را تشدید می‌کند. زیرا استفاده از سیستم‌های گرمایشی در محیط باعث خشکی هوا می‌شود که کم‌آبی مجرای بینی را به همراه دارد.

اهمیت رطوبت ساز برای رینوپلاستی در فصل سرد
اهمیت رطوبت ساز برای رینوپلاستی در فصل سرد

برای کاهش این عارضه اگرچه می‌توانید از کرم‌ها و پمادها کمک بگیرید اما بهترین راه، استفاده از رطوبت‌ساز است. رطوبت‌ساز دستگاهی است که رطوبت را به هوا برمی‌گرداند و مشکل خشکی بینی را کاهش می‌دهد.

رعایت رژیم غذایی و دوری از غذاهای زمستانی

پس از جراحی بینی در هر زمان باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. بدین معنا که بهتر است از غذاهای نرم اما نه زیاد گرم مانند سوپ، بلغور، جو دوسر، اسموتی‌ها، پوره سیب زمینی وغیره استفاده کنید. بعد از جراحی بینی در فصل سرما نیز بهتر است از مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد بپرهیزید.

بهترین غذاها برای شما برخلاف باورها، غذاهایی هستند که دمای معتدلی داشته باشند. علاوه بر این‌ها توجه داشته باشید که به میزان کافی آب بنوشید و هیدراته بمانید.

چگونه با رینوپلاستی در فصل سرما نتیجه بهتری دریافت کنیم؟

زمان جراحی بینی یکی از عوامل موثر بر نتیجه آن است. طبق تحقیقات فصول سرد سال زمان خوبی برای رینوپلاستی محسوب می‌شود اما مزایا و معایب مخصوص‌به‌خود را دارد. جراحی بینی در فصل سرد باعث کاهش میزان کبودی و تورم بینی پس از عمل و دستیابی سریع به نتیجه نهایی می‌شود.

در عین حال ممکن است در این فصل دچار سرماخوردگی یا با عوارض خشکی هوا مواجه شوید. اما با رعایت نکات مراقبتی و مراجعه به بهترین جراح زیبایی مانند دکتر ابوالقاسم هاشمی خیال شما از بابت عوارض آسوده خواهد بود.

دکتر هاشمی در کلینیک مدایران انواع جراحی بینی در فصل سرما را به بهترین شکل انجام می‌دهد. همچنین با دستورالعمل‌های به‌روز به شما کمک می‌کند بهترین و کوتاه‌ترین دوران ریکاوری را پشت سر بگذارید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا