عمل بینی

بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی کدام اند؟

0
(0)

در سراسر دنیا بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی شامل دو روش باز و بسته می‌شوند. روش‌های جراحی بینی با فرم‌های بینی کاملا متفاوت است. به همین دلیل برخلاف تصور بسیاری از افراد، جراحی‌های طبیعی، فانتزی وغیره روش رینوپلاستی محسوب نمی‌شوند.

روش‌های باز و بسته عمل بینی از جهات مختلفی از جمله چگونگی، عملکرد پزشک، مزایا، معایب و نتیجه با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. البته در برخی موارد شباهت‌هایی نیز بین این دو روش وجود دارد اما تفاوت‌های آن‌ها است که افراد و پزشکان را دچار تردید می‌کند.

شاید نتیجه هر دو روش، بینی دلخواه شما باشد اما اینکه چطور به آن بینی دست پیدا کنید نیز حائز اهمیت است. چگونگی دستیابی به فرم بینی دلخواه وابسته به انتخاب بهترین روش رینوپلاستی است.

روش های جراحی بینی
روش های جراحی بینی

آشنایی با بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی

پیش از هر چیز نباید روش‌های مورد استفاده برای جراحی بینی را با فرم‌های بینی اشتباه بگیرید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که فرم‌های بینی اعم از طبیعی، فانتزی، نیمه فانتزی وغیره همان روش‌های رینوپلاستی هستند. این در حالی است که این عناوین تنها فرم و مدل بینی هستند.

تنها دو روش برای جراحی بینی در سراسر دنیا و ایران وجود دارد که شامل روش‌های باز و بسته می‌شوند. این عناوین بر اساس چگونگی عملکرد پزشک در طول جراحی بر این روش‌ها گذاشته شده‌اند. زیرا عملکرد پزشک در این شیوه متفاوت است.

جراحی بینی باز

پزشک در جراحی باز پوست بینی را برمی‌دارد. چنان‌که غضروف بینی به طور کامل قابل مشاهده است. در واقع زمانی‌که پزشک در حال جراحی با استفاده از این روش است، امکان مشاهده یک سوم پایین بینی تا نیمه آن وجود دارد. غضروف نوک و قسمت پایینی بینی بخش‌هایی هستند که جراح در طول رینوپلاستی روی آن‌ها کار می‌کند.

با مشاهده غضروف توسط پزشک امکان کوچک کردن، اصلاح یا تغییر شکل این بخش‌ها فراهم می‌شود؛ به همین دلیل جراح در روش باز نسبت به ایجاد یک برش روی ستون پوست سوراخ‌‌های بینی اقدام می‌کند. رینوپلاستی باز یکی از بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی است که شامل دو برش داخل بینی و یک برش متصل‌کننده می‌شود.

این برش «ترانس کلوملار» نام دارد که امکان باز‌کردن پوست بینی را فراهم می‌کند. در این روش برش‌های اضافه را داخل بینی ایجاد می‌کنند. همچنین اکثر برش‌های خارجی به شکل زیگزاگ است. بدین صورت برش‌ها سخت‌تر قابل مشاهده هستند.

رینوپلاستی باز
رینوپلاستی باز

جراحی بینی بسته

در رینوپلاستی بسته پزشک هیچ‌گونه برشی در بخش بیرونی بینی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل آن را با عنوان بسته می‌شناسند. زیرا پزشک در این روش از داخل بینی نسبت به ایجاد تغییرات مورد نظر اقدام می‌کند. ابتدا جراح دو برش داخل بینی ایجاد می‌کند. سپس با دسترسی به نوک بینی و پل، تمامی تغییرات را انجام می‌دهد.

تفاوت مزایای رینوپلاستی باز و بسته

اگر بخواهیم به تفاوت‌های روش‌های رینوپلاستی بپردازیم، ابتدا باید آن‌ها را از نظر مزایا بررسی کنیم. زیرا مزایا بر انتخاب بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی تاثیر بسیاری دارند. تفاوت روش‌های جراحی بینی طبیعی و فانتزی از نظر مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

مزایای رینوپلاستی باز

این شیوه جراحی سه مزیت قابل‌توجه دارد که عبارت هستند از:

 • سهولت بیشتر: با توجه به چگونگی این روش برای جراحی و امکان مشاهده دقیق غضروف بینی، این روش آسان‌تر است. زیرا پزشک در رینوپلاستی باز کلیه ویژگی‌های داخلی و آناتومی بینی را به‌راحتی مشاهده و نسبت به ایجاد تغییرات لازم اقدام می‌کند.
 • امکان اصلاح نوک بینی در موارد پیچیده: دید کامل غضروف نه‌تنها سهولت در جراحی را به همراه دارد بلکه امکان اصلاح دقیق نوک بینی را فراهم می‌کند.
 • امکان پیوند غضروف: در جراحی بینی باز به دلیل کنترل بیشتر جراح، امکان پیوند غضروف بدون بروز خطر وجود دارد.

مزایای رینوپلاستی بسته

جراحی بینی بسته همانند روش باز دارای سه مزیت است که عبارت هستند از:

 • جای زخم و اسکار کم‌تر: از آنجاکه در این روش هیچ برش خارجی ایجاد نمی‌کنند، شاهد زخم اسکار خارجی نیز نخواهیدبود. به همین دلیل از رینوپلاستی بسته به‌عنوان بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی برای کسانی که نگران اسکار جراحی هستند، یاد می‌کنند.
 • مدت زمان کوتاه جراحی: به‌طور کلی مدت زمان جراحی بسته نسبت به رینوپلاستی باز کوتاه‌تر است؛ به همین خاطر افراد به بیهوشی کم‌تری نیاز دارند و این برای کسانی که نگران بیهوشی خود هستند، یک مزیت بی‌نظیر به شمار می‌رود.
 • گردش خون بهتر در قسمت نوک بینی: در رینوپلاستی بسته هیچ برش خارجی ایجاد نمی‌کنند و به همین خاطر اختلالی در گردش خون پوست به وجود نمی‌آید. این به معنای تورم کم‌تر بینی و بهبود سریع‌تر آن است.

<yoastmark class=

تفاوت رینوپلاستی بسته و باز از نظر معایب

یکی دیگر از تفاوت‌های روش‌های جراحی بینی، معایب آن‌ها را در بر می‌گیرد. با اطلاع از معایب این روش‌ها انتخاب بهترین شیوه برای بینی شما آسان‌تر خواهد بود.

معایب جراحی باز بینی

از جمله معایب این روش که بر اساس تحقیقات و نظر افراد مشخص شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گردش خون ضعیف به سوی پوست نوک بینی؛
 • ایجاد جای زخم و اسکار قابل مشاهده؛
 • بروز تورم بینی به صورت طولانی‌مدت حتی تا 24 ماه؛
 • مدت زمان بسیار طولانی عمل حداقل دو تا سه ساعت.

معایب جراحی بسته بینی

یکی دیگر از بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی یعنی رینوپلاستی بسته نیز معایبی دارد که عبارت هستند از:

 • مناسب برای تغییرات جزئی؛
 • محدودیت در تجدیدنظر؛
 • دشواری در تجسم و مشاهده حالت طبیعی بینی؛
 • نیازمند مهارت و تخصص بیشتر پزشک.

ریکاوری و نتیجه جراحی بینی باز بهتر است یا بسته؟

به طور کلی از هر روشی که برای رینوپلاستی استفاده کنید، قطعا در هفت روز ابتدایی پس از عمل دچار کبودی، تورم و گرفتگی بینی می‌شوید. اما در جراحی بسته میزان تورم نسبت به رینوپلاستی باز بسیار کم‌تر است. بنابراین بهبودی سریع‌تری را رقم می‌زند.

البته بیشتر از روش مورد استفاده برای جراحی، ژنتیک و سبک زندگی شما است که مدت زمان و چگونگی ریکاوری را تعیین می‌کند. به عنوان مثال با مصرف غذاهای مقوی و کم‌سدیم و نکشیدن لباس روی سر بهبودی آسان‌تر خواهد بود.

نکته دیگر مربوط به تفاوت نتیجه روش‌های جراحی بینی می‌شود. در صورتی که جراح روش بسته را  در نظر دارد، مطمئن باشید که نتیجه آن با شیوه باز یکسان است. البته اگر به پزشکی ماهر و مجرب مراجعه کنید، بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

با این حال تغییرات ناشی از روش بسته کمتر از روش باز است؛ بنابراین اگر خواهان تغییرات بزرگ هستید، برای دریافت نتیجه بهتر باید جراحی باز بینی را انتخاب کنید.

<yoastmark class=

با کدام روش بهترین نتیجه را از جراحی بینی خود دریافت کنیم؟

انتخاب بهترین روش برای جراحی بینی یکی از موثرترین عوامل بر نتیجه این عمل است. اگرچه پزشکان کلا از دو روش باز و بسته برای رینوپلاستی استفاده می‌کنند اما این دو شیوه تفاوت‌های بسیاری دارند.

به دلیل تفاوت‌های موجود میان رینوپلاستی باز و بسته هر کسی می‌تواند ازاین روش‌ها استفاده کند. زیرا این روش‌ها از نظر مزایا، معایب، ریکاوری و نتیجه با یکدیگر تفاوت دارند. اما اینکه کدام روش برای شما بهتر است را پزشک تعیین می‌کند.

بنابراین با مراجعه به پزشکان متخصص مانند دکتر ابوالقاسم هاشمی در کلینیک مدایران از بابت روش جراحی بینی خود اطمینان کامل داشته‌باشید. زیرا دکتر هاشمی با استفاده از بهترین و موثرترین روش های جراحی بینی، نتیجه دلخواه را برای شما رقم می‌زند.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا