اقدامات بعد از جراحی بینی

استفاده از عینک بعد جراحی بینی

0
(0)

بسیاری از افراد از عینک‌های طبی استفاده می‌کنند و مهم‌ترین سوالی که ذهن آن‌ها درگیر کرده، نحوه استفاده از عینک پس از جراحی بینی است. اگر قصد جراحی بینی دارید و دوست دارید در نهایت بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید، باید نکات مراقبتی قبل و بعد جراحی بینی را با دقت رعایت کنید. یکی از نکات مراقبتی این است که تا مدتی باید از وارد شدن هرگونه فشار به بینی خود جلوگیری کنید. در ادامه درباره مدت زمان ممنوعیت استفاده از عینک بعد جراحی بینی، تاثیر عینک روی بینی و… صحبت خواهیم کرد.

چرا استفاده از عینک بعد جراحی بینی ممنوع است؟

زمانی که بینی خود را جراحی می‌کنید تا مدت‌ها بافت بینی آسیب‌پذیر خواهد بود و با کوچک‌ترین ضربه‌ای فرم آن تغییر می‌کند. به همین دلیل نباید به هیچ عنوان فشاری به بینی وارد شود. برای مثال شما تا یک هفته پس از جراحی بینی باید به صورت طاق باز استراحت کنید تا قالب روی بینی شما باعث کج شدن فرم کلی بینی نشود. استفاده از عینک بعد جراحی بینی نیز به علت فشاری که به بینی وارد می‌کند ممنوع است. استفاده از عینک آفتابی که به هیچ عنوان ضروری نیست و پزشکان توصیه می‌کنند استفاده از آن را به 6 الی 12 ماه بعد از جراحی بینی موکول کنید.

استفاده از عینک بعد جراحی بینی

عوارض استفاده از عینک بعد جراحی بینی

درباره افرادی که از عینک طبی استفاده می‌کنند نیز باید بگوییم که استفاده مکرر از عینک باعث ایجاد فرورفتگی روی بینی فرد می‌شود. برخی از افراد معتقدند استفاده از عینک‌های سبک ایرادی ندارد و آسیبی به بینی وارد نمی‌کند. در پاسخ باید بگوییم که این تصور به هیچ عنوان درست نیست. حتی استفاده از عینک‌های بسیار سبک پس از جراحی نیز می‌تواند باعث ایجاد ترک روی بینی شود و فرم سپتوم بینی را تغییر دهد.

علاوه‌بر این استفاده از عینک بعد جراحی بینی باعث ایجاد قوز روی بینی نیز می‌شود. زمانی که عینک روی یک قسمت از تیغه بینی قرار می‌گیرد، قسمتی دیگر از بینی را به عنوان تکیه‌گاه قرار می‌دهد که این کار باعث ایجاد فشار و ایجاد قوز می‌شود.

افتادگی بینی، بروز خونریزی شدید در اثر فشار، طولانی‌تر شدن دوره نقاهت و… از دیگر عوارض استفاده از عینک بعد جراحی بینی است. حتی گاهی ممکن است پوست برخی از افراد بعد از جراحی به جنس فریم عینکشان حساسیت نشان دهد و شاهد قرمزی بینی باشیم.

آیا چشمان ضعیف مانعی برای جراحی بینی خواهد بود؟

درست است که گفتیم استفاده از عینک پس از عمل بینی عوارضی را به همراه دارد اما سوال اینجاست که آیا افرادی که چشمان ضعیفی دارند می‌توانند بینی خود را جراحی کنند؟ نمی‌توان گفت چشمان ضعیف مانعی برای جراحی بینی است. یعنی این دسته از افراد می‌توانند بینی خود را جراحی کنند اما باید تا مدتی از عینک‌های طبی روی بینی خود استفاده نکنند. در ادامه راه‌کارهایی را به عنوان جایگزین عینک طبی به شما پیشنهاد خواهیم داد.

استفاده از عینک بعد جراحی بینی

استفاده از نگهدارنده عینک

نگهدارنده عینک یا Nose Comfort از برخورد عینک با بینی شما جلوگیری می‌کند. در واقع نگهدارنده عینک سبیه یک هدبند است که می‌توانید آن را دور سر خود ببندید. به این هدبند یک قلاب متصل است که می‌توانید عینک خود را روی آن قرار دهید. در واقع این قلاب به عنوان جایگزین تیغه بینی شما عمل خواهد کرد.

استفاده از لنزهای طبی

استفاده از لنزهای طبی نیز راهکار مناسبی است و افراد می‌توانند تا زمانی که مجاز به استفاده از عینک نیستند، از این لنزها استفاده کنند. البته توجه کنید که برخی از افراد نمی‌توانند طولانی مدت از این لنزها استفاده کنند و چشم آن‌ها اذیت می‌شود. در صورتی که باید به صورت دائم از عینک استفاده کنید و با این لنزها احساس راحتی نمی‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از همان نگهدارنده عینک استفاده کنید.

علاوه‌بر این توجه کنید اگر در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی میزان تورم و التهاب اطراف چشم شما بسیار زیاد است، از لنز استفاده نکنید. نمی‌توان گفت در این زمان استفاده از لنز خطرناک است اما باعث ایجاد کمی درد و ناراحتی خواهد شد.

در چشم برخی از افراد بعد از جراحی به علت ضربات وارد شده به بینی، ممکن است لخته خون ایجاد شود. این لخته خون تا زمانی که باعث کاهش بینایی شما نشده باشد به هیچ عنوان خطرناک نیست و لازم نیست نگران باشید. اگر قصد دارید از لنز طبی استفاده کنید بهتر است اجازه دهید این لخته خون (که معمولا بعد از گذشت 2 الی 3 روز بهبود می‌یابد) از بین برود.

استفاده از عینک بعد جراحی بینی

چه زمانی استفاده از عینک بعد جراحی بینی مانعی ندارد؟

به صورت کلی نمی‌توان یک زمان مشخص را برای تمام افراد مشخص کرد. بافت و غضروف بدن افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین بهترین راه حل مراجعه به پزشک است. جراح باید میزان ترمیم و بهبود بینی شما را بررسی کند و در نهایت بهترین زمانی که می‌توانید از عینک استفاده کنید را به شما اعلام نماید.

اگر بخواهیم درباره عموم مردم با شما صحبت کنیم، می‌توان گفت برای استفاده از عینک‌های آفتابی که در اغلب موارد سنگین‌تر از عینک‌های طبی هستند، باید 6 الی 12 ماه صبر کنید. برای استفاده از عینک‌های طبی (با فریم سبک) مدت زمان کمتری را باید صبر کنید و از دو الی سه ماه پس از جراحی می‌توانید استفاده از عینک را آغاز کنید. در بین فریم‌های عینک، جنس تیتانیوم بهترین گزینه خواهد بود چرا که در عین مقاومت بالا وزن بسیار کمی دارد و فشار کمتری به بینی شما وارد خواهد کرد.

اول عمل بینی یا عمل چشم را انجام دهیم؟

اگر در دسته افرادی هستید که قصد دارید چشم‌های خود را جراحی کنید و دیگر از عینک استفاده نکنید، بهتر است در ابتدا چشمان خود را جراحی کنید. در اغلب جراحی‌های چشم، باید برای سه الی چهار هفته از عینک آفتابی تیره استفاده کنید تا نور زیادی به چشم شما برخورد نکند. استفاده از عینک با جراحی بینی مغایرت خواهد داشت.

البته توجه کنید که نمی‌توان گفت عمل جراحی بینی پیش از جراحی چشم ممنوع است اما سختی آن کمی بیشتر خواهد بود. اگر قصد داشتید در ابتدا بینی خود را جراحی کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما اجازه دهید حدود دو الی چهار هفته از جراحی بینی شما گذشته باشد. اگر قصد دارید با فاصله زمانی کم چشم و بینی خود را جراحی کنید، در انتخاب پزشک خود دقت کنید. یک پزشک خوب و ماهر می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های به‌روز و نوین، از دوره نقاهت شما بکاهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید عمل بعدی را انجام دهید.

استفاده از عینک بعد جراحی بینی

در نهایت بهترین اقدام قبل از جراحی بینی با چشمان ضعیف چیست؟

راهکارهای زیادی را پیش‌تر به شما معرفی کردیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید عملی بدون دغدغه را تجربه کنید. اگر می‌خواهید قبل از جراحی به صورت دقیق شرایط چشم شما نیز بررسی شود و راهکارهای دقیق‌تری به شما ارائه شود پیشنهاد می‌کنیم حتما در جلسات مشاوره‌ای که پیش از جراحی بینی برگزار می‌شود شرکت کنید. کلینیک زیبایی مد ایران به عنوان یکی از کلینیک‌های معتبر و معروف در ایران در حال فعالیت است. پزشکان این مجموعه همگی از مهارت بالایی برخوردار هستند. هنگامی که شما در جلسات مشاوره‌ای این پزشکان شرکت می‌کنید خیالتان از بابت همه چیز راحت خواهد بود و در نهایت جراحی راحت و بدون چالشی را پشت سر خواهید گذاشت.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا