اقدامات بعد از جراحی بینیعمل بینی

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

0
(0)

بر اساس گفته پزشکان گوناگون عوامل بسیاری بر امکان استفاده از عینک بعد از جراحی بینی تاثیر دارند. چنان‌که امکان استفاده از عینک پس از این عمل در هر فرد متفاوت است. این روزها یکی از دغدغه‌های افراد برای رینوپلاستی این است که می‌توانند پس از آن از عینک طبی یا آفتابی استفاده کنند یا خیر؟

اگرچه استفاده از عینک آفتابی لزومی ندارد اما کسانی‌که عینک طبی دارند، نمی‌توانند پس از عمل بینی آن را کنار بگذارند. با این وجود امکان استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی طبق نوع و محل جراحی، زمان استفاده و نوع عینک توسط پزشک تعیین می‌شود.

در صورت سهل‌انگاری در این زمینه ممکن است با آسیب‌های بسیار و دائمی مواجه شوید. البته با کمک برخی روش‌ها امکان استفاده از عینک بدون ایجاد آسیب نیز وجود دارد.

استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی
استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی

آیا امکان استفاده از عینک بعد از جراحی بینی وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که افراد برای جراحی بینی دارند، استفاده از عینک پس از جراحی است. افرادی که از عینک طبی استفاده می‌کنند، با این دغدغه بیشتر از دیگران روبه‌رو می‌شوند. زیرا شاید استفاده از عینک آفتابی چندان اهمیتی نداشته باشد اما عدم‌استفاده از عینک طبی باعث از دست‌رفتن بینایی فرد می‌شود.

اگر شما نیز این دسته از افراد هستید، باید بدانید در بیشتر موارد امکان استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی وجود دارد. در مواردی نیز به طور جدی ممنوع است.

بنابراین می‌توان گفت اینکه شما بتوانید پس از جراحی بینی خود از عینک استفاده کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت هستند از:

 • چگونگی جراحی بینی: گاهی اوقات روش و چگونگی جراحی باعث می‌شود که امکان استفاده از عینک تا مدت‌ها وجود نداشته باشد؛
 • محل دقیق جراحی شده: اینکه شما نوک بینی خود را عمل کرده باشید یا استخوان و غضروف‌های آن، بر استفاده از عینک پس از رینوپلاستی تاثیر دارد؛
 • زمان استفاده از عینک: اینکه شما بلافاصله پس از جراحی یا مدتی بعد از بهبودی بخواهید از عینک استفاده کنید، بر امکان استفاده از آن تاثیر بسیاری دارد؛
 • نوع عینک: اینکه عینک شما سنگین باشد یا سبک و فرم آن به چه شکلی باشد نیز بر امکان استفاده از عینک بعد از جراحی بینی موثر است.

با توجه به این نکات می‌توان گفت افرادی که استخوان بینی خود را عمل نکرده‌اند، می‌توانند پس از رینوپلاستی از عینک استفاده کنند. طبق نتایج پرس‌وجو از پزشکان مختلف گفته می‌شود که امکان استفاده از عینک سبک، پس از بهبودی کامل برای این افراد وجود دارد.

البته در هر صورت شما باید طبق دستورالعمل پزشک خود پیش بروید. زیرا برای هر فرد متناسب با شرایط او ممکن است امکان استفاده از عینک وجود نداشته باشد و موجب بروز آسیب در بینی شود.

عینک زدن بعد از عمل بینی
عینک زدن بعد از عمل بینی

آسیب های ناشی از استفاده از عینک پس از رینوپلاستی

در صورتی‌که بدون مشورت با پزشک خود پس از رینوپلاستی از عینک استفاده کنید، با آسیب‌های مختلفی مواجه خواهید شد. از جمله این آسیب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر نقطه‌ای که عینک روی آن قرار می‌گیرد نزدیک به محل جراحی باشد، درد متوسطی را با استفاده از عینک تجربه می‌کنید؛
 • قرارگیری عینک روی بینی به صورت مستقیم و پس از رینوپلاستی موجب فشار به استخوان و غضروف‌ها می‌شود. زیرا پس از جراحی بینی، استخوان‌ها نرم هستند و حتی کم‌ترین وزن، فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. آنچنان که در بیشتر موارد افراد با استفاده از عینک بعد از جراحی بینی با تغییر شکل بینی و فرورفتگی استخوان مواجه می‌شوند؛
 • آسیب به ساختار بینی؛
 • تاثیر بر عملکرد بینی جدید؛
 • تاثیر زیاد بر زیبایی بینی شما

جراحی بینی فانتزی، نیمه فانتزی یا طبیعی یک عمل دائمی محسوب می‌شود و نتایج آن دائمی است؛ بنابراین برای جلوگیری از آسیب‌های ذکرشده، بهتر است از استفاده نادرست از عینک پس از رینوپلاستی به طور جدی پرهیز کنید.

بهترین زمان برای استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی

با توجه به اینکه زمان استفاده از عینک پس از این جراحی بسیار حائز اهمیت است، آیا می‌دانید دقیقا چه زمانی می‌توانید عینک بزنید؟ پس از جراحی بینی، دقیقا همان ابتدا که روی بینی شما گچ یا آتل قرار می‌گیرد، امکان استفاده از عینک فراهم می‌شود.

زیرا قرارگیری عینک روی آتل هیچ آسیبی به بینی وارد نمی‌کند. در این صورت باید پل‌های بینی عینک خود را به‌ اندازه‌ای باز کنید که روی آتل قرار گیرد. اما پس از اینکه آتل از روی بینی شما برداشته شود، تا زمان بهبودی کامل نمی‌توانید از عینک استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی
بهترین زمان استفاده از عینک بعد از رینوپلاستی

برای استفاده از عینک بعد از جراحی بینی در بهترین زمان باید تا پایان دوران ریکاوری رینوپلاستی صبر کنید. بر اساس عوامل گوناگون از جمله روش جراحی، محل جراحی بینی، رژیم غذایی وغیره این زمان برای هر فرد متفاوت است.

به طور کلی بین دو تا 6 ماه پس از رینوپلاستی، بینی بهبودی کامل پیدا می‌کند و آن زمان می‌توانید با خیال آسوده از عینک استفاده کنید. اینکه بهبودی کامل بینی شما چه زمانی است را پزشک تعیین می‌کند.

روش های استفاده از عینک بدون آسیب به بینی

اگر عدم‌استفاده از عینک زندگی شما را مختل می‌کند، با برخی روش‌ها می‌توانید بدون نگرانی از بابت آسیب به بینی از عینک استفاده کنید. کارآمدترین روش که تمام نگرانی شما را از بین می‌برد، استفاده از لنزهای تماسی است.

اما در صورتی‌که نمی‌توانید از آن لنزها استفاده کنید، از روش‌های زیر کمک بگیرید:

 • عینک‌های مخصوص پس از رینوپلاستی: این روزها عینک‌های مخصوصی برای افرادی که بینی خود را جراحی کرده‌اند وجود دارد که بسیار سبک هستند. این عینک‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که فشار آن‌ها روی گونه‌ها است و به بینی فشار وارد نمی‌کنند. زیرا عموما این دسته از عینک‌ها، پل قرارگیری روی بینی را ندارند.
 • عینک همراه با گیره‌های پل نوری: گیره‌های پل نوری، نوعی گیره پلاستیکی و نرم هستند که به پایین فرم عینک متصل می‌شوند. با استفاده از عینک بعد از جراحی بینی همراه با این گیره‌ها، عینک روی بینی فشار وارد نمی‌کند.
 • چسباندن عینک طبی به پیشانی: آسان‌ترین روش برای استفاده از عینک پس از رینوپلاستی این است که آن را به پیشانی خود بچسبانید. اگرچه این کار زیبایی خاصی ندارد اما حداقل برای دوران ریکاوری در منزل کارآمد است.
روش های استفاده از عینک پس از رینوپلاستی
روش های استفاده از عینک پس از رینوپلاستی

چگونه با استفاده از عینک بهترین نتیجه را از رینوپلاستی دریافت کنیم؟

استفاده از عینک پس از رینوپلاستی می‌تواند آسیب‌های مختلفی را به همراه داشته باشد و نتیجه جراحی شما را متفاوت رقم بزند. زیرا فشار عینک بر استخوان نرم بینی پس از رینوپلاستی موجب فرورفتگی آن می‌شود.

اما در صورتی‌که در زمان درست یعنی پس از اتمام دوران بهبودی و با روش صحیح از عینک استفاده کنید، جای هیچ نگرانی نیست. علاوه بر این باید حتما در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید. بنابراین جراحی بینی خود را به حاذق‌ترین پزشک همچون دکتر ابوالقاسم هاشمی در کلینیک مدایران بسپارید.

دکتر هاشمی زمان و چگونگی استفاده از عینک بعد از جراحی بینی را به اطلاع شما می‌رساند و جای هیچ نگرانی باقی نمی‌گذارد. در این صورت حتی با استفاده از عینک، نتیجه دلخواه خود را از رینوپلاستی دریافت می‌کنید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا