اقدامات بعد از جراحی بینیعمل بینی

آنچه باید درباره رژیم غذایی بعد از عمل بینی بدانید!

0
(0)

با رعایت رژیم غذایی بعد از عمل بینی از بهبودی سریع‌تر و عدم مواجهه با عوارض پس از جراحی اطمینان داشته باشید. دستیابی به بینی دلخواه خود تنها وابسته به جراحی آن نیست بلکه باید مراقبت‌های پس از این عمل را نیز جدی بگیرید.

یکی از مراقبت‌های بعد از عمل بینی، داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای این زمان است. شاید تابه‌حال توجه نکرده باشید اما میزان جویدن یک غذا، ادویه‌ها و مواد تشکیل‌دهنده آن بر بهبودی شما پس از رینوپلاستی بسیار تاثیرگذار است. کافی است کمی غذای شور بخورید تا شاهد تورم زیاد باشید. در عین حال اگر آن‌ها را با غذاهای ضدالتهاب جایگزین کنید، مدت زمان بهبودی خود را کاهش می‌دهید.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی
رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

چگونگی رژیم غذایی بعد از عمل بینی

برخی افراد زمانی که احساس می‌کنند بینی آن‌ها برای درمان یا زیبایی نیازمند تغییر است، بر این باور هستند که کافی است جراحی کنند. این در حالی است که جراحی بینی بدون مراقبت‌های قبل و بعد از آن ممکن است نتیجه خوشایندی نداشته باشد.

زیرا رعایت برخی موارد مانند رژیم غذایی نه‌تنها بر روند بهبودی بلکه بر نتیجه پایانی جراحی تاثیر بسیاری دارد. رژیم غذایی بعد از جراحی نسبت به قبل از آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا تاثیر آن بر مدت زمان و چگونگی بهبودی واضح‌تر است.

پس از جراحی بینی خود باید در عین حال که مصرف برخی غذاها و خوراکی‌ها را در اولویت قرار می‌دهید، از مصرف بعضی دیگر خودداری کنید. بنابراین در ادامه به معرفی بهترین رژیم غذایی پس از جراحی بینی طی دو بخش شامل غذاهایی که باید و نباید مصرف کنید، می‌پردازیم:

بایدهای رژیم غذایی پس از رینوپلاستی

در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی تا هفته‌ها بعد از آن باید رژیم غذایی شما بسیار سالم باشد. بهترین غذاها و خوراکی‌های که باید در رژیم غذایی بعد از عمل بینی قرار گیرند، عبارت هستند از:

غذاهای نرم و جلوگیری از فشار بر محل جراحی!

در هفته ابتدایی پس از رینوپلاستی باید غذاها و خوراکی‌های نرم را میل کنید. زیرا بدین شکل هیچ‌گونه فشار شدید بر محل عمل وارد نمی‌شود. همچنین دچار افزایش فشار خون نمی‌شوید و بهبودی شما سریع‌تر پیش می‌رود. منظور از خوراکی‌ها و غذاهای نرم در رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی موارد زیر است:

 • بلغور؛
 • جو دوسر؛
 • ماست؛
 • تخم‌مرغ همزده؛
 • پوره سیب‌زمینی.

البته توجه داشته باشید که پس از مدتی به صورت تدریجی می‌توانید غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بایدهای رژیم غذایی پس از رینوپلاستی
بایدهای رژیم غذایی پس از رینوپلاستی

میوه و سبزیجات تازه و ترمیم بافت ها!

شما پس از رینوپلاستی به رژیم غذایی سرشار از ویتامین، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی نیاز دارید. بهترین راه برای دستیابی به این مواد مغذی، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه است. با مصرف سبزیجات سبزرنگ و میوه‌ها رنگی به آسانی بافت‌ها ترمیم می‌شوند.

همچنین با این رژیم غذایی بعد از عمل بینی، عملکرد سیستم ایمنی بهتر خواهد شد. کاهش احساس گرفتگی بینی یکی دیگر از مزایای مصرف سبزیجات و میوه بعد از رینوپلاستی است. از این بین مرکبات، کلم، اسفناج و توت تاثیر بهتری دارند.

با غذاهای ضدالتهاب از التهابات جراحی نجات پیدا کنید!

التهاب آن‌ هم از نوع زیاد یکی از آزاردهنده‌ترین عوارض رینوپلاستی است که بسیاری از افراد با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. این در حالی است که تنها با مصرف غذاهای ضدالتهاب پس از جراحی دیگر خبری از التهابات شدید نخواهد بود.

ماهی‌ سالمون، روغن زیتون و آجیل‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا از نتیجه آن‌ها در کاهش التهابات شگفت‌زده شوید. ادویه‌هایی همچون زنجبیل و زردچوبه نیر خواص ضدالتهابی خوبی دارند و مصرف آن‌ها نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

غذاهای سرشار از پروتئین و روی و درمان سریع زخم ها

اگر جراحی بینی فانتزی، طبیعی یا نیمه فانتزی را با روش باز داشته باشید، به احتمال زیاد با زخم و اسکار پس از عمل مواجه می‌شوید. یکی از راهکار بهبود اسکارها، رعایت رژیم غذایی و مصرف غذاها و خوراکی‌های پروتئینی است. با مصرف خوراکی‌هایی مانند موارد زیر در رژیم غذایی بعد از عمل بینی، ترمیم بافت آسان و افزایش سرعت بهبودی زخم‌ها را تجربه کنید:

 • گوشت؛
 • مرغ؛
 • ماهی؛
 • لوبیا.
پروتئین در رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی
پروتئین در رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی

علاوه بر پروتئین، روی نیز در بهبود زخم نقش مهمی ایفا می‌کند. مصرف خوراکی‌هایی مانند تخمه کدو تنبل و گوشت گاو که سرشار از روی هستند، باعث کاهش التهاب می‌شود. همچنین این خوراکی‌ها سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و تولید کلاژن را به همراه دارند. با مصرف خوراکی‌های پروتئینی و سرشار از روی، زودتر از دیگران دوران ریکاوری رینوپلاستی را به اتمام برسانید.

نبایدهای رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

به همان اندازه که مصرف برخی خوراکی‌ها پس از رینوپلاستی حائز اهمیت است، از مصرف بعضی دیگر باید به صورت جدی خودداری کنید. خوراکی‌ها و غذاهایی که مصرف آن‌ها پس از این عمل ممنوعیت دارد، عبارت هستند از:

 • غذاهای ادویه دار: غذاهایی که با ادویه‌هایی همچون سالسا، فلفل تند و سس تند طبخ می‌شوند، ممکن است موجب افزایش التهاب شوند. همچنین در مجرای بینی احساس ناراحتی و سوزش ایجاد می‌کنند.
 • غذاهای شور: مصرف نمک زیاد در رژیم غذایی بعد از عمل بینی موجب افزایش میزان تورم و افزایش مدت زمان بهبودی می‌شود. بنابراین از مصرف غذاهای فراوری‌شده، سوپ‌های کنسروشده و تنقلات شور بپرهیزید.
 • خوراکی‌های سفت: خوردن خوراکی‌های سفتی مانند سبزیجات به صورت خام و آجیل باعث ایجاد فشار در فک و عضلات می‌شوند که تاثیر بسیاری بر جراحی بینی دارد. بنابراین این خوراکی‌ها را حتما از رژیم غذایی پس از جراحی بینی حذف کنید.
 • نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی: خوراکی‌های اسیدی مانند مرکبات و نوشیدنی‌های گازدار باعث تحریک گلو و معده می‌شوند. این دو عضو پس از جراحی بسیار حساس هستند.
 • نوشیدنی‌های الکلی: مصرف این نوشیدنی‌ها عواقبی مانند تداخل دارویی، افزایش تورم و تاخیر در بهبودی را به همراه دارند.
 • نوشیدنی های کافئین دار: کم‌آبی بدن و تداخل دارویی از جمله عوارض مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مانند برخی چای‌ها، قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا پس از رینوپلاستی است.
نبایدهای رژیم غذایی پس از جراحی بینی
نبایدهای رژیم غذایی پس از جراحی بینی

چگونه با رژیم غذایی پس از عمل بینی بهترین نتیجه را به دست آوریم؟

یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از رینوپلاستی که تاثیر بسیاری بر نتیجه آن دارد، رژیم غذایی بعد از عمل بینی است. برخلاف تصور بسیاری از افراد، رژیم غذایی پس از عمل بیش‌تر از رژیم غذایی قبل از آن اهمیت دارد. چراکه خوراکی‌هایی که بعد از جراحی بینی استفاده می‌کنید، تاثیر مستقیمی بر بهبودی شما دارند.

به همین دلیل بلافاصله پس از جراحی تا هفته‌ها بعد از آن باید یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین و روی داشته باشید. غذاهای نرم و  ضدالتهاب و انواع سبزیجات و میوه‌های تازه را بیش‌تر از قبل مصرف کنید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌ها کافئین‌دار و الکلی، غذاهای ادویه‌دار، شور و سفت بپرهیزید.

اما برای دستیابی به بهترین نتیجه رینوپلاستی تنها رعایت رژیم غذایی خودسرانه کافی نیست. با مراجعه به کلینیک مدایران و جراحی توسط دکتر ابوالقاسم هاشمی نه‌تنها بهترین عمل بلکه دوران ریکاوری کوتاه و آسانی را خواهید داشت.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا