عمل بینی

مراقبت های قبل از عمل جراحی بینی

4
(1)

جراحی بینی نوعی عمل زیبایی است که باعث اصلاح یا تغییر شکل بینی می‌شود. افراد ممکن است به دلیل برطرف کردن مشکلات تنفسی و یا دلایل مربوط به زیبایی برای انجام این جراحی اقدام کنند. عمل بینی طوری طراحی شده است که بتواند با ایجاد تغییراتی در پوست اطراف بینی، غضروف یا استخوان بینی، مشکلات مورد نظر را برطرف کند. از سوی دیگر، مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی به افراد کمک می کند که عمل آسانی را تجربه کنند.

ما در مدایران متوجه شده‌ایم که اکثر افراد بر کسب آگاهی‌های لازم در زمینه مراقبت‌های پس از عمل، تمرکز می‌کنند؛ در‌حالی‌که برای داشتن یک عمل ایمن‌تر و سپری کردن دوران بهبودی در وضعیتی آسان‌تر، نیاز به دریافت اطلاعاتی در رابطه با مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی نیز وجود دارد؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا در قالب یک مقاله به مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی بپردازیم. برای درک بیشتر از این موضوع، با ما همراه شوید.

هفته قبل از جراحی بینی

هفته قبل از انجام جراحی، دوران طلایی و مهمی به حساب می‌آید و رعایت برخی نکات در این دوره می‌تواند بر وضعیت شما در دوران بهبودی اثر بگذارد. پس خوب است که در این روز‌ها موارد زیر را رعایت کنید:

استراحت

یکی از مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، رسیدگی بیشتر به خود و داشتن استراحت کافی است. شما باید در هفته قبل از عمل، به اندازه‌ای لازم و مطلوب استراحت کنید. بدن شما برای بهبودی پس از جراحی به انرژی نیاز دارد. داشتن استراحت خوب و با‌کیفیت، شما را برای سپری کردن دوران بهبودی راحت‌تر و رسیدن به نتایج بهتر آماده می‌کند.

بهداشت صورت

لازم است تا در این یک هفته، صورت خود را به خوبی تمیز نگه دارید. تمیز و شفاف نگه داشتن پوست قبل از جراحی بسیار مهم است. شما می‌توانید برای انجام این کار، صورت خود را دو بار در روز با یک پاک کننده مناسب بشویید. همچنین می‌توانید یک روز در میان و با استفاده از لایه‌بردار‌‌های ملایم، صورت خود را شست‌وشو دهید، این کار باعث می‌شود که از شر پوست مرده و ناکارآمد خلاص شوید.

نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی باید یک عادت روزانه باشد؛ علاوه بر این لازم است تا در روزهای منتهی به جراحی بینی، بیشتر از حد معمول آب بنوشید؛ یعنی تقریباً دو برابر مقدار استاندارد نوشیدن آب در یک روز. یادتان باشد که یکی از مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، هیدراته نگه داشتن بدن است.

داشتن برنامه‌ریزی قبلی

برای ورود به دوران نقاهت پس از عمل، لازم است تا پیش از جراحی، برنامه‌ریزی‌های لازم برای این دوره را داشته باشید. شما برای اطمینان از خوب بودن وضعیت‌تان، بعد از پایان عمل در یک بازه زمانی کوتاه در بیمارستان یا کلینیک جراحی تحت نظر خواهید بود و پس از این بازه زمانی می‌توانید به خانه بروید؛ اما برای این کار نیاز به یک همراه دارید. همچنین لازم است تا محیطی که برای استراحت بعد از جراحی در نظر گرفته‌اید را از قبل و متناسب با نیاز‌های احتمالی‌تان آماده کنید. داشتن برنامه‌ریزی قبل از عمل جراحی بینی می‌تواند شما را از اضطراب و آشفتگی دور کند.

آماده کردن داروهای بدون نسخه

با پزشک خود در مورد داروهای بدون نسخه، کمپرس سرد، پمادها و سایر مواردی که ممکن است بعد از جراحی نیاز داشته باشید، صحبت کنید و قبل از انجام عمل، آنها را در خانه آماده کنید.

تدارک وعده‌های غذایی بعد از عمل

به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر تنها هستید، وعده‌های غذایی بعد از عمل را قبل از موعد آماده کنید. بهبودی کامل پس از جراحی بینی و بازگشت به روال معمول خود ممکن است هفته‌ها طول بکشد. اگر می‌توانید با تهیه برخی از وعده‌های غذایی از قبل، کار را برای خود آسان‌تر کنید تا بتوانید بر روی آرامش و بهبودی بعد از جراحی، بیشتر تمرکز کنید.

گفت‌و‌گوی شفاف با پزشک

پیش از جراحی با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که به خوبی از روال جراحی و دستورالعمل‌های لازم برای دوران بهبودی و باید‌ها و نباید‌ها آگاه شده‌اید. داشتن این اطمینان می‌تواند تمرکز و آرامش لازم را به شما بدهد.

روز قبل از جراحی

در ادامه به شرح نکاتی پرداخته‌ایم که باید در روز عمل به آنها توجه داشته باشید. این موارد شاید در برخی مواقع جزئی به نظر برسد اما شما با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید یک جراحی راحت را پشت سر بگذارید. علاوه بر موارد زیر سعی کنید نکاتی که پزشک به شما توصیه می‌کند را نیز قبل از عمل رعایت کنید. به هر حال این نکات شامل موارد زیر است:

ناشتا باشید

شما باید قبل از جراحی ناشتا باشید. برای جراحی بینی، شما تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید. به دلایل ایمنی، بسیار مهم است که بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. انجام مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی و آماده شدن با مواردی مانند نوشیدن آب اضافی در روز‌های پیشین، به شما کمک می‌کند تا در بازه زمانی احساس خوبی داشته باشید و سرحال بمانید.

جراحی بینی و مراقبت های آن
جراحی بینی و مراقبت های آن

آرایش نکنید

در روز جراحی نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشید. وجود لوازم آرایشی بر روی پوست می‌تواند باعث تحریک آن در حین جراحی شود. بنابراین کافی‌ست تا ساعاتی پیش از عمل، صورت خود را بشویید و با پوستی تمیز آماده جراحی شوید.

لباسی مناسب انتخاب کنید

شما بعد از عمل، لباس بیمارستان را عوض می‌کنید و لباس‌های خود‌تان را می‌پوشید. بنابراین، باید مطمئن شوید لباسی که انتخاب می‌کنید راحت است و هنگام پوشیدن آن، روی بینی شما فشاری وارد نمی‌‌شود.

قبل از جراحی بینی از انجام چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، دارای مواردی که باید از آنها پرهیز کنید نیز هست. مواردی مانند:

دوری از استعمال سیگار

سیگار کشیدن قبل از عمل می‌تواند باعث انقباض عروق خونی و کاهش جریان اکسیژن شود. این موضوع نقاهت پس از جراحی را سخت می‌کند؛ حتی احتمال کند شدن روند بهبود زخم، خونریزی و بروز عفونت را نیز افزایش می‌دهد.

خودداری از مصرف الکل

شما موظف هستید تا در روز‌های منتهی به جراحی الکل ننوشید. الکل برای سیستم ایمنی بدن مضر است و همچنین می‌تواند بدن شما را کم آب کند. در کل با نوشیدن الکل دوران بهبودی سخت‌تری خواهید داشت؛ بنابراین حتما از مصرف نوشیدنی‌های الکلی در این دوران خودداری کنید.

عدم استفاده از کرم‌های موضعی

یاد‌تان باشد که حدود چهار تا پنج روز قبل از جراحی، از کرم‌هایی که حاوی رتین‌ای، اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید هستند و سایر کرم‌های دارویی بدون نسخه استفاده نکنید.

نماندن در معرض آفتاب

یکی دیگر از مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، دوری از نور مستقیم آفتاب است. همچنین لازم است تا مواردی مانند سولاریوم را در این دوران از برنامه روزانه خود حذف کنید. اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به پوست آسیب برساند و بهبودی را دشوار‌تر کند.

پیش از جراحی بینی چه کنیم
پیش از جراحی بینی چه کنیم

پرهیز از مصرف برخی از دارو‌ها

دارو‌هایی وجود دارند که باید قبل از هر عمل جراحی از مصرف آنها پرهیز کرد، زیرا می‌توانند با داروی بیهوشی تداخل داشته ‌باشند یا بر جریان خون و لخته شدن آن تأثیر بگذارند. همیشه با جراح خود در مورد دارو‌هایی که می‌توانید یا نمی‌توانید مصرف کنید صحبت کنید. معمولاً توصیه می‌شود یک هفته قبل از عمل از مصرف رقیق‌کننده‌های خون مانند موارد زیر اجتناب کنید:

  • آسپرین
  • کومادین
  • سلبرکس
  • و پلاویکس
  • خودداری کنید
  • ویتامین E
  • جینکو
  • جینسینگ
  • روغن ماهی

سخن پایانی

مهم است که جراحی را جدی بگیرید و آگاهی‌های لازم را کسب کنید تا بتوانید خطرات احتمالی را به حداقل برسانید و نتیجه عمل را بهینه کنید. داشتن یک دوران بهبودی خوب بستگی به آماده‌سازی بدن و ذهن شما از قبل دارد. ما می‌دانیم که هر بیمار نیاز‌های منحصر به فرد خود را دارد؛ بنابراین علاوه بر رعایت نکات ذکر‌شده مربوط به مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی، توصیه می‌کنیم که حتما برای آمادگی پیش از جراحی جلسات مشاوره‌ای در کلینیک مدایران را سپری کنید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4 / 5. تعداد آرا: 1

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا