عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی را جدی بگیرید!

0
(0)

دوره نقاهت عمل کوچک کردن و لیفت سینه بین ۲ تا ۶ هفته است. مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی طی این مدت زمان، شامل مواردی مانند تعویض پانسمان، مصرف منظم آنتی بیوتیک، رژیم غذایی مناسب، ماساژ ملایم سینه، بستن گن طبی وغیره می‌شود.

هر چند وقت یک بار پانسمان زخم‌ها را عوض کنم؟ چه زمانی بعد از عمل می‌توانم به حمام بروم؟ در هنگام خواب چگونه دراز بکشم؟ چه چیزهایی بخورم زودتر بهبود پیدا کنم؟ با ورم بعد از عمل چه کنم؟ چند هفته بعد به برنامه روزمره زندگی برمی‌گردم؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که ذهن زیباجویان را در جلسات مشاوره به خود مشغول می‌کنند. برای همین این مطالب را تهیه کرد‌ه‌ و به این موضوعات و دیگر نکات بعد از جراحی زیبایی سینه پرداخته‌ایم.

پانسمان زخم‌ های ماموپلاستی

پزشک پس از جراحی، پانسمان‌هایی روی بخیه‌ها قرار می‌دهد و به شما می‌گوید که چه زمان‌هایی چسب‌ها را بردارید و بعد از تمیز کردن آن، ناحیه عمل را مجددا پانسمان کنید. این پانسمان‌ها باید حتما هر چند وقت یک بار عوض شوند.

نکته: محل بخیه را به هیچ وجه دست‌کاری نکنید.

خروج خونابه بعد از جراحی زیبایی پستان

در هفته اول بعد از عمل، خون و مایعات از محل برش‌ها خارج می‌شود. این ترشحات با گذشت زمان کمتر خواهند شد. با آگاهی از مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی می‌توانید درک بهتری از شرایط احتمالی داشته باشید. برای مثال خوب است بدانید که این خوناب احتمالا از پانسمان و سینه‌بند مخصوص، به لباسی که پوشیده یا ملحفه‌ای که روی آن دراز کشیده‌اید نشت خواهد کرد.

بستن سوتین مخصوص جراحی سینه

برای اینکه فرم سینه‌ها حفظ شود و در پوست ناحیه بخیه، ناهمواری به‌جود نیاید، باید سوتین طبی ماموپلاستی بپوشید. این سینه‌بند، پانسمان‌ها را در محل خود ثابت نگه می‌دارد و به کاهش تورم و بهبودی سریع‌تر سینه‌ها کمک می‌کند. شما باید حداقل ۶ هفته از گن طبی لیفت سینه استفاده کنید.

بستن سوتین طبی؛ از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی
بستن سوتین طبی؛ از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

استحمام و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی برای استحمام مناسب است‌‌. معمولا ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی می‌توانید دوش بگیرید. از این زمان به بعد برای تمیز نگه داشتن محل زخم، هر روز حمام کنید و ناحیه عمل را به‌خوبی بشویید.

سطح فعالیت بعد از لیفت سینه

بهتر است که تا ۱۰ روز بعد از جراحی سینه، استراحت کافی داشته باشید و تا پیش از آن فعالیت شغلی خود را از سر نگیرید. بعد از حدود سه هفته، به مرور می‌توانید به روتین زندگی خود برگردید. در این مدت ممکن است نتوانید دست‌های خود را بالا بگیرید و به یک همراه نیاز دارید تا در در استحمام و دیگر فعالیت‌ها به شما کمک کند. برای رانندگی نیز بهتر است تا ۲ هفته صبر کنید. ( در این مورد بهتر است با پزشک مشورت شود.)

پیاده روی؛ از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

هفته اول بعد از عمل، برای جلوگیری از لخته شدن خون، در منزل پیاده روی آرام داشته باشید. ورزش‌های سبک و هوازی را از یک ماه بعد می‌توانید آغاز کنید؛ اما برای ورزش‌های سنگین بهتر است ۳ الی ۴ ماه اقدام کنید.

نکته: طی این مدت سعی کنید در معرض آفتاب قرار نگیرید.

طرز خوابیدن بعد از عمل سینه

بعد از عمل کوچک کردن و لیفت سینه تا حدود سه هفته و بیشتر، از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کنید. تمام این مدت باید به پشت (طاق باز) بخوابید و وزن‌ خود را روی سینه‌هایتان نیندازید تا بهترین نتیجه را بگیرید؛ در غیر این صورت ممکن است در فرم سینه‌ها، عدم قرینگی به‌وجود بیاید.

طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی
طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

توصیه: در هنگام دراز کشیدن، دو بالشت زیر سر خود بگذارید تا کمترین فشار به ناحیه عمل وارد شود و درد و تورم، سریع‌تر بهبود یابد.

اهمیت هیدراته نگه داشتن بدن در دوره نقاهت

اگر می‌خواهید یکی از بااهمیت‌ترین مراقبت های بعد از ماموپلاستی را در برنامه خود جای بدهید، دوره بهبودی را با نوشیدن مایعات فراوان سپری کنید. همچنین در کنار مصرف روزانه حداقل ۸ لیوان آب و آبمیوه طبیعی بنوشید تا بدن کامل هیدراته شود. اگر آبرسانی به سلول‌ها به‌خوبی صورت نگیرد، بهبود جای بخیه و زخم‌ها به طول می‌انجامد و حتی ممکن است روی پوست اسکار‌ باقی بماند.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل

در نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی، رژیم غذایی بسیار حائز اهمیت است. بعد از جراحی باید رژیم غذایی سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین داشته باشید تا مواد مغذی کافی به بدن شما برسد و سریع‌تر بهبود پیدا کنید. در ادامه تعدادی از مواردی که باید حتما در رژیم غذایی خود در دوران نقاهت داشته باشید را مشاهده می‌کنید:

 • سیب و موز جزو میوه‌های سرشار از فیبر است.
 • برای دریافت پروتئین، گوشت بدون چربی مصرف کنید.
 • بروملین موجود در آناناس، در رفع کبودی‌ و زخم‌ها موثر است.
 • مصرف نمک موجب افزایش تورم و تجمع آب میان بافتی در ناحیه عمل می‌شود.
 • مصرف شکر باعث ایجاد چین و چروک می‌شود و از سرعت بهبود زخم‌ها می‌کاهد.
 • آنتی اکسیدان موجود در میوه‌ها به افزایش گردش خون و تحریک کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کند.
 • خوردن آب قلم، پای مرغ و ژلاتین در روزهای ابتدایی بعد از جراحی در رفع سریع کبودی‌ها موثر است.
 • مواد غذایی حاوی اسید چرب ضروری امگا ۳ (مانند غذاهای دریایی، لوبیا و تخم مرغ) به بازسازی سلول‌های پوست و از بین رفتن جای بخیه کمک می‌کند.

عواقب استعمال دخانیات در دوره نقاهت

مصرف سیگار و قلیان، نیکوتین را در خون شما افزایش می‌دهد و این ماده با منقبض کردن رگ‌های خونی، در گردش خون خلل ایجاد می‌کند؛ بنابراین کبودی و جای زخم‌ها دیرتر بهبود می‌یابند. مصرف مشروبات الکلی نیز از بهبودی ورم‌ها جلوگیری می‌کند.

این نکته در مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی را جدی بگیرید و از ۶ هفته قبل و بعد از عمل، الکل و دخانیات را کنار بگذارید تا روند بهبودی به‌خوبی پیش برود.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی و پرهیز از دخانیات
مراقبت های بعد از ماموپلاستی و پرهیز از دخانیات

کنترل درد و ورم بعد از لیفت سینه

تا حدود ۳ هفته بعد از جراحی، درد، ورم و کبودی به تدریج فروکش خواهد کرد.‌ احساس درد و کوفتگی در روزهای ابتدایی عمل طبیعی است و میزان آن به آستانه درد افراد بستگی دارد. برخی افراد بعد از گذشت چند ماه، ممکن است همچنان ورم خفیفی را در سینه خود احساس کنند. به طور کلی بیشترین میزان تورم و درد را تنها در ۲ ماه اول تجربه می‌کنید.

برای کنترل درد و تورم بعد از عمل کوچک کردن سینه، به توصیه‌های پزشک عمل کنید. توجه به موارد زیر نیز به شما کمک می‌کند تا این علائم زودتر از بین بروند:

 • عفونت یکی از دلایل ایجاد درد و تورم بعد از جراحی است؛ بنابراین برای جلوگیری از عفونت به تعویض مرتب و بهداشت پانسمان اهمیت بدهید.
 • پزشک برای پیشگیری از عفونت، آنتی بیوتیک‌هایی تجویز می‌کند که بدون مشورت، نباید مصرف آن‌ها را قطع کنید.
 • از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی این است که هفته اول، استراحت کامل داشته باشید.
 • در ۳ روز ابتدایی بعد از عمل، از کمپرس گرم و سرد بر روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید.
 • برای کنترل و کاهش درد و التهاب، مسکن‌هایی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید.
 • فعالیت‌ زیاد و حمل وسایل سنگین می‌تواند درد و ورم ناحیه عمل را زیاد کند.
 • مصرف نمک را کم کنید تا تورم‌ها زودتر از بین بروند.

پیشگیری از باقی ماندن جای بخیه عمل زیبایی سینه

جنس پوست بیمار در روند التیام جای بخیه تأثیر‌گذار است. برخی افراد خوش شانس هستند و اسکارهای جراحی، به‌مرور در پوست آن‌ها کم‌رنگ می‌شود، البته برخی افراد ممکن است دچار اسکارهای برجسته و گوشت اضافی در زمان پروسه بهبودی کامل شوند. برای پیشگیری از ماندن جای زخم و برجسته شدن پوست موارد زیر را رعایت کنید:

 • ماساژ آرام ناحیه با نوک انگشتان دست بعد از بهبودی زخم‌ها (از دو هفته تا ۳ ماه بعد)
 • رژیم غذایی حاوی امگا ۳، آنتی اکسیدان و فیبر
 • آبرسانی به جای زخم از طریق بانداژ سیلیکونی
 • نوشیدن مایعات فراوان
خودداری از ماساژ خودسرانه بعد از ماموپلاستی
خودداری از ماساژ خودسرانه بعد از ماموپلاستی

نتیجه بهتر با انجام مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

سه اصل مهم در مراقبت ‌های بعد از ماموپلاستی از نگاه مشاوران مدایران، عمل به توصیه‌های پزشک، استراحت کافی و توجه به بهداشت بخیه‌ها است. برای تعویض پانسمان از یک نفر کمک بگیرید که به وضعیت بهبودی شما اهمیت می‌دهد. تصور نکنید که دوش گرفتن، برای التیام زخم‌ها ضرر دارد؛ بلکه از ۳ روز بعد از عمل، سعی کنید هر روز یک دوش کوتاه داشته باشید. مصرف منظم آنتی بیوتیک را جدی بگیرید و در بستن سوتین طبی کوتاهی نکنید. اگر در این مدت تغذیه مناسبی هم داشته باشید، دیگر جای هیچ نگرانیی وجود ندارد. حال می‌توانید تجربه دوران نقاهت عمل ماموپلاستی خود را با ما در میان بگذارید و نظرات خود را مطرح کنید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد آرا: 0

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا