مراقبت های عمل یبنی

آیا عمل بینی درد دارد ؟

5
(5)

تصمیم‌گیری برای عمل بینی می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، چرا که با این عمل هماهنگی و تعادل بیشتری بین اجزای مختلف صورت برقرار شده و فرد اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کند. با ابن حال امکان دارد بیماران نگرانی‌ در مورد میزان درد عمل بینی داشته باشند.

ما در این مطلب قصد داریم به پاسخ این سوال رایج بپردازیم و همچنین راهکارهای کاربردی را برای کاهش هر چه بیشتر درد عمل بینی مطرح کنیم، بنابراین تا انتها همراه مِدایران باشید.

درد جراحی بینی چقدر است ؟

معمولا بسیاری از مراجعه‌کنندگان به‌دنبال راه‌های بدون درد و کم خطر برای عمل بینی هستند. خوشبختانه عمل بینی از آن دسته عمل‌هایی است که بیمار، درد بسیار کمی را در حین عمل تجربه می‎ کند، اما میزان درد پس از عمل به خود فرد بستگی دارد. البته در کاهش دردِ عمل بینی، پیشرفت تکنولوژی تاثیر بالایی گذاشته است، چرا که امروز جراحان با استفاده از متدهای جدید می‌توانند عمل را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و شرایط عالی انجام دهند.

در این میان شایعات زیادی در خصوص عمل بینی مطرح می‌شود، به‌طوری که حتی بعضی از آن‌ها متقاضیان را از انجام عمل بینی منصرف می‌کند. به‌ شما توصیه می‌کنیم، به‌جای توجه به شایعات، تنها کمی در اینترنت تحقیق کنید. چرا که فرد در طول عمل بینی کاملا بیهوش است و هیچ دردی را حس نمی‌کند.

به‌عنوان مثال پزشک برای افراد با بیماری‌های خاص که نمی‌توانند از داروی بیهوشی استفاده کنند، اصلا عمل بینی را انجام نمی‌دهد، چرا که انجام این عمل بدون بیهوشی به‌هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. البته ناگفته نماند در شرایط خاص با بی حسی موضعی انجام جراحی امکان پذیر است ولی معمولا این اتفاق نمی افتد و جراحان تمایلی به انجام جراحی بدون بیهوشی ندارند.

عمل بینی بدون درد

دوره نقاهت عمل بینی چگونه است؟

در طول دوره نقاهت بعد از جراحی، تورم، کبودی و حتی خونریزی جزئی، یک مورد طبیعی به‌شمار می‌رود. بسیاری از بیماران بعد از عمل بینی درد خفیفی را تجربه می‌کنند که این درد ناشی از برش بینی در حین عمل برای فرم دادن به بینی است. پزشک قبل از عمل تمام موارد لازم را با بیمار در میان می‌گذارد، از این رو بیمار بعد از به هوش آمدن این موارد را می‌داند. از آن جایی که بعد از عمل، بینی مسدود است، فرد به‌ناچار باید از راه دهان نفس بکشد و این حالت تا هفته اول ادامه دارد.

همچنین، حس بویایی فرد کمی مختل شده و فشاری را در گوش‌ها و گیج‌گاه‌ها احساس می‌کند و تمام این موارد به‌دلیل گرفتگی بینی رخ می‌دهد. بیمار باید بعد از به‌هوش آمدن مراقب گچ یا اسپلینت روی بینی باشد. معمولا روز اول برای بسیاری از بیماران سخت‌ترین روز است، اما به‌مروز زمان فرد احساس بهتری دارد و دیگر گرفتگی بینی را مانند روزهای اول احساس نمی‌‌کند.

این احساس گرفتگی بینی بعد از بیهوشی به‌دلیل قرارگیری تامپون در بینی است، اما بعد از گذشت 24 ساعت این تامپون برداشته شده و دیگر از آن حس گرفتگی اولیه خبری نیست.

میزان درد عمل بینی

راهکارهای مفید برای کاهش درد عمل بینی

همان‌طور که گفتیم عمل بینی درد زیادی ندارد و تنها در صورتی که بتوانید در دوره نقاهت اقدامات لازم را به‌درستی انجام دهید، می‌توانید این دوره را به‌بهترین شکل سپری کنید. در ادامه به‌بیان راهکارهای کابردی در خصوص عمل بینی اشاره می‌کنیم.

کاهش تورم و کبودی بعد از عمل بینی

با استفاده از کیسه یخ می‌توانید به کاهش تورمِ همان بخش از عمل بینی کمک کنید، این کار در چند روز اول بعد از جراحی بسیار اهمیت دارد. سرما می‌تواند جریان خون را کاهش دهد، از این رو در کاهش تورم تاثیرگذار است و روند درمان بینی را تسریع می‌بخشد.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون ممنوع

در راهکار بالا گفتیم باید بتوانید هر چه بیشتر تورم و کبودی را کاهش دهید، حال با مصرف داروهای رقیق کننده خون، جریان خون و تورم افزایش پیدا می‌کند که در کند شدن روند بهبودی درمان تاثیرگذار است. بنابراین در طول دوره نقاهت قبل از استفاده از انواع داروهای رقیق کننده، با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از داروهای مسکن

در چند هفته اول، به‌خصوص هفته اول بعد از عمل، درد و ناراحتی جزئی طبیعی است. پزشک شما نیز از این موضوع کاملا آگاه است، از این رو مسکن و دیگر داروهای موردنیاز را برای شما تجویز می‌کند تا میزان این درد کنترل شود. جراحی بینی نباید دردناک باشد، اما به‌هر حال برخی از بیماران به‌دلیل گرفتگی بینی و فشار به سینوس‌ها و شدت تغییرات در استخوان بینی، درد دارند.

استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک می‌تواند کمک‌کننده باشد. در چنین شرایطی حتما در جلسه مشاوره از پزشک خود در مورد مصرف مسکن سوال کنید و خودسرانه هیچ دارویی را مصرف نکنید. بسیاری از بیماران در دوره نقاهت عمل بینی به مصرف داروهای مسکن نیازی ندارند و حتی امکان دارد با مسکن‌های ساده مانند استامینوفن بتوانند همان میزان درد جزئی را نیز برطرف کنند.

مصرف مسکن بعد از عمل بینی

برای استراحت و ریکاوری وقت بگذارید

بعد از جراحی، بدن برای بهبودی به انرژی کافی نیاز دارد، از این رو انجام فعالیت‌های سنگین در دوره نقاهت توصیه نمی‌شود. برای مثال، در این دوره نباید ورزش‌های سنگین انجام دهید و همچنین از فعالیت‌های استرس‌زا دوری کنید تا بتوانید این دوره را با سلامت به‌پایان برسانید.

برنامه‌ریزی برای دوره نقاهت

پیاده‌روی می‌تواند به افزایش گردش خون در بدن کمک کند و روند بهبودی را تسریع بخشد. از طرفی با بیرون رفتن و قدم زدن، استرس کاهش پیدا کرده و تجمع مایعات و تورم صورت نمی‌گیرد. با کمی افزایش ضربان قلب، جریان اکسیژن نیز در بدن افزایش پیدا می‌کند که این نیز در روند بهبودی تاثیرگذار است.

فین کردن ممنوع

متخصص‌های جراحی زیبایی، هر نوع فشار درونی و بیرونی را به دیواره بینی ممنوع می‌دانند. فین کردن به‌دلیل فشار زیادی که به مویرگ‌های بینی و بخیه‌ها وارد می‌کند، ممنوع است. فشار حاصل از این کار به دیواره بینی آسیب می‌رساند و در موارد حاد، بینی خونریزی می‌کند. در شرایطی که حالت بینی تغییر کند، باید دوباره عمل جراحی تکرار شود.

از مصرف غذاهای فلفلی و تند پرهیز کنید

برای جلوگیری از تحریک هر چه بیشتر مویرگ‌های بینی و سینوس‌ها، در دوره نقاهت از مصرف غذاهای فلفلی خودداری کنید. در هفته‌های اول، غذاهای تند می‌تواند رگ‌های خونی را گشاد کند و تورم و کبودی را افزایش دهد.

کاهش مصرف نمک و خودداری از خوردن غذاهای شور

نمک در افزایش فشار خون تاثیرگذار است و تورم و کبودی را در اطراف محل جراحی افزایش می‌دهد. از این رو در کنار خودداری از مصرف غداهای فلفلی از افزودن نمک به غذا یا مصرف غذاهای شور نیز اجتناب کنید.

جلسات بعد از عمل جراحی با پزشک کمک‌کننده است

همه پزشکان بعد از عمل، جلساتی را برای بیمار خود تعیین می‌کنند تا روند بهبودی بیمار را پیگیری کنند و از خوب پیش رفتنِ دوره نقاهت اطمینان حاصل کنند. از این رو، به توصیه‌های مطرح شده توسط دکتر در این جلسات توجه ویژه‌ای داشته باشید و سوالات خود را از او بپرسید.

غذاهای سالم مصرف کنید و آب کافی بنوشید

وقتی در برنامه غذایی خود به مقدار کافی آب بنوشید و غذای سالم بخورید، در کنار بهبودی سریع‌تر، احساس بهتری نیز خواهید داشت. در واقع وقتی تغذیه سالمی داشته باشید، بدن هر آن چیزی را که برای ترمیم نیاز دارد، دریافت می‌کند. آب با خارج‌سازی مواد آسیب‌زا، در اثر داروهای بیهوشی در کنار کاهش احتمال عفونت، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

 

دوره نقاهت جراحی بینی چقدر دردناک است؟

بعد از عمل بینی میزان درد خفیف طبیعی است، همچنین به‌دلیل تورم صورت کبود می‌شود و این کبودی در شب اول بعد از عمل بدتر به‌نظر می‌رسد.

آیا جراحی بینی دردناک‌ترین عمل است؟

برای بسیاری از بیماران این‌طور نیست، چرا که معمولا اکثر آن‌ها دردی ندارند یا درد، بسیار جزئی است، چرا که در تمام طول عمل فرد بیهوش است و هیچ چیزی حس نمی‌کند.

آیا درآوردن پانسمان از بینی درد دارد؟

در گذشته از پانسمان یا تامپون‌های بزرگ استفاده می‌کردند که بیمار با کشیدن آن‌ها درد زیادی را احساس می‌کرد، اما خوشبختانه امروزه از تامپون‌های کوچک استفاده می‌کند، از این رو درد زیادی ندارد. همچنین معمولا هنگام قرار دادن تامپون در بینی آنرا توسط پماد تتراسایکلین چرب می کنند که هم از عفونت جلوگیری می کند و هم بدلیل چرب کردن بینی، هنگام خارج کردن تامپون، بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند.

عمل بینی چند ساعت زمان می‌برد؟

‌به‌طور معمول عمل بینی بین 1 تا 2.5 ساعت زمان ‌می‌برد.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 5

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا