مراقبت های عمل یبنی

خونریزی بعد از جراحی بینی | علت و راهکارهای درمان

5
(5)

بدون شک هر عمل‌ جراحی عوارض جانبی خاص خود را دارد و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از عوارض جانبی این عمل، خونریزی بینی است، اما بسیار نادر است و تنها در شرایط خاص رخ می‌دهد. امروزه با وجود پیشرفت‌ فناوری در حوزه پزشکی، پزشکان راهکارهای زیادی را برای به‌حداقل رساندن عوارض جانبی بعد از عمل پیدا کرده‌اند.

البته نوع عمل نیز در میزان عوارض جانبی تاثیرگذار است، برای مثال در عمل‌های ترمیمی به‌دلیل انجام درمان‌های بیشتر روی ساختار غضروف بینی، دوره نقاهت متفاوت‌تر طی می‌شود. در حالت کلی می‌توان این‌طور گفت که عوارض جراحی بینی به شرایط فرد، نوع عمل و مهارت جراح بستگی دارد، اما در صورتی که بیمار به توصیه‌های پزشک عمل کند، دوران نقاهت را بدون هیچ عوارض جانبی، باسلامت طی می‌کند.

در هفته‌های اولیه بعد از عمل جراحی بینی، امکان دارد خونریزی بینی را برخی از بیماران تجربه کنند، که در این مقاله به علت بروز آن و راه‌های پیشگیری می‌پردازیم. بنابراین تا انتها همراه مِدایران باشید.

آیا امکان خونریزی بعد از عمل بینی وجود دارد ؟

همان‌طور که می‌دانید امروزه روش‌های متفاوتی برای انجام عمل‌های زیبایی به‌وجود آمده است که هر کدام در کنار مزیت‌های فراوان، معایب خاص خود را نیز دارند. عیب عمل‌های زیبایی با وجود عوارض جانبی آن تعریف می‌شود که برخی از بیماران امکان دارد آن عوارض را تجربه کنند. البته در بالاتر نیز عنوان کردیم که عوارض جانبی به شرایط هر بیمار نیز بستگی دارد، اما خوشبختانه می‌توان با راهکارهایی این عوارض را درمان و کنترل کرد. خونریزی بعد از عمل بینی نیز جزو عوارض جانبی عمل به‌شمار می‌آید و در شرایطی رخ می‌دهد که بیمار به توصیه‌های پزشک عمل نمی‌کند.

عروق خونی در بینی فراوان است و با آسیب به هر کدام احتمال خونریزی بینی وجود دارد. پزشک نیز کاملا از این موضوع آگاه است و سعی می‌کند تا حد امکان به عروق خونی آسیبی وارد نکند. البته بیمار به‌طور متوسط در حین عمل جراحی بینی 50 میلی‌لیتر خون از دست می‌دهد و در شرایط خاص برای مثال فشار خون بالا، امکان دارد این میزان افزایش پیدا کند.

پزشک بعد از عمل بینی معمولا از تامپون استفاده می‌کند تا از خونریزی بعد از عمل جلوگیری کند و حالت بینی مانند روزهای اول حفظ شود. همچنین استفاده از تامپون، به دلیل آغشته شده آن به پماد تتراسایکلین، از بروز عفونت جلوگیری می کند.

تامپون چیست

علت خونریزی بعد از عمل بینی

هیچ عمل جراحی نیست که با خونریزی همراه نباشد، اما پزشکان یک میزانی از خونریزی را طبیعی می‌دانند. برای مثال خونریزی شدید حین عمل بینی به‌دلیل فشار خون بالا است و بعد از عمل اطراف چشم بیمار کبود می‌شود. حال اجازه دهید به ‌بیان علت‌های خونریزی، بعد از عمل بینی بپردازیم:

فشار خون بالا

از جمله اصلی‌ترین دلایل خونریزی حین و بعد از عمل بینی به فشار خون بالا برمی‌گردد. بیمارانی که با سابقه بیماری فشار خون و اختلال انعقاد خون به پزشک مراجعه می‌کنند یا در معاینه قبل از عمل، بیمار فشار خون و ضربان قلب بالا دارد، پزشک توصیه‌های لازم را در خصوص دوره نقاهت به آن‌ها می‌کند.

استفاده از داروهای ضدانعقاد خون

استفاده از داروهای ضد انعقاد خون خونریزی بینی را افزایش می‌دهد، بنابراین از مصرف آسپرین، ایپوبروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن، پیروکسیکام و داروهای دیگر با اثر ضد انعقادی، قبل و بعد از عمل اجتناب کنید. برخی از بیماران خودسرانه از این داروها به‌عنوان مسکن استفاده می‌کنند، اما پزشکان بعد از عمل بینی این داروها را توصیه نمی‌کنند.

همچنین افرادی که قصد انجام عمل بینی دارند باید از مصرف داروهای ضدانعقاد از سه هفته قبل از عمل اجتناب کنند.

عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون

انحراف شدید بینی

در بالاتر نیز عنوان کردیم که گاهی خونریزی بعد از عمل بینی به شرایط بیمار برمی‌گردد. برای مثال افرادی که با انحراف شدید بینی نزد پزشک مراجعه می‌کنند، به‌دلیل اصلاحات بیشتری که روی بینی آن‌ها انجام می‌گیرد، احتمال پارگی عروق و در نتیجه خونریزی شدیدتر وجود دارد.

خشکی شدید بینی بعد از عمل

وقتی بینی خشک باشد، مخاط بینی ملتهب شده و با ادامه‌دار شدن این شرایط و آسیب بیشتر به مخاط، خونریزی را در پی دارد. از همین رو، برای جلوگیری از بروز این مشکل، پزشک توصیه می‌کند تا چند هفته بعد از عمل هر روز سه مرتبه بینی خود را با سرم مخصوص شست‌وشو دهید.

تاثیر داروهای بیهوشی

اثر داروهای بیهوشی تا چند وقت بعد از عمل وجود دارد و تاثیرگذاری آن‌ها در افراد مختلف، متفاوت است. اما به‌طور معمول با مصرف این داروها بعد از عمل، فشار خون فرد رفته‌رفته افزایش پیدا می‌کند و درد و حالت تهوع به سراغ فرد می‌آید.

خونریزی بعد جراحی بینی

پیشگیری از خونریزی بعد عمل بینی

درست است که خونریزی بعد از عمل بینی تنها برای برخی از بیماران پیش می‌آید، اما به‌دلیل اثرگذاری منفی بر نتایج بعد از عمل، بهتر است با راهکارهای لازم در خصوص پیشگیری از این مشکل آشنایی داشته باشید.

 • از فین کردن در هفته‌های ابتدایی خودداری کنید، زیرا به دلیل ایجاد فشار زیاد احتمال پاره شدن بخیه‌ها و خونریزی وجود دارد.
 • اگر خونریزی خفیف است، اصلا نگران نباشید چرا که با استفاده از قطره‌های تجویز شده از پزشک و بالا نگه داشتن سر، خونریزی بند می‌آید.
 • در روزهای ابتدایی سعی کنید از خندیدن و حرف زدن زیادی، خودداری کنید، زیرا این کار سبب باز شدن بخیه و زخم‌ها می‌شود.
 • از مصرف غذاهای جویدنی و سفت پرهیز کنید و بیشتر در این مدت غذاهای مایع و ملین مثل سوپ بخورید.
 • از کمپرس سرد غافل نشوید، چرا که قرار دادن یخ روی ناحیه عمل با کاهش فشار خون، خونریزی بینی را نیز کاهش می‌دهد.
 • اگر عطسه‌تان گرفت، سعی کنید از دهان این کار را انجام دهید تا فشار زیادی به بینی وارد نشود.
 • برای کاهش خونریزی بینی، نحوه خوابیدن نیز اهمیت دارد، به‌طوری که نباید سرتان را به سمت پایین خم کنید و همیشه طوری بخوابید که سر شما نسبت به بدنتان بالاتر قرار داشته باشد.

خونریزی چشم بعد از عمل بینی

از آن جایی که عمل بینی سنگین است با خود عوارض جانبی زیادی را به‌همراه می‌آورد. کبودی و قرمزی اطراف بینی و چشم‌ها از مواردی است که امکان دارد افراد زیادی آن را تجربه کنند. حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا عمل بینی روی چشم‌ها اثر می‌گذارد؟ در واقع حین عمل به چشم‌ها نیز فشار وارد می‎شود، از همین رو کبودی و قرمزی دور چشم رخ می‌دهد.

به‌طور کلی روند کبودی چشم به این صورت است که در روز اول، در شدیدترین حالت اطراف ناحیه چشم و بینی بنفش رنگ است در روز دوم، میزان کبودی به اوج خود می‌رسد و از روز سوم به تدریج کبودی‌ها بهتر می‎شود، به‌طوری که بعد از گذشته یک هفته از عمل، اثری از کبودی‌ها باقی نمی‌ماند.

خونریزی چشم بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از درآوردن تامپون بینی

همان‌طور که می‌دانید میزان خونریزی بعد از عمل جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. پزشک نیز برای کنترل خونریزی، از تامپون آغشته به تتراسایکلین در داخل بینی بیمار استفاده می‌کند. این تامپون می‌تواند خونریزی را تا حد زیادی کاهش دهد. البته خونریزی جزئی بعد از عمل طبیعی است، اما اگر بیش از حد باشد، جراح همان محل را با استفاده از کوتر می‌سوزاند و با باند و وارد کردن فشار جلوی خونریزی را می‌گیرد.

البته تا حد امکان سعی بر استفاده نکردن از کوتر است، زیرا این کار مخاط بینی را خشک می‌کند و روند بهبود را در دوره نقاهت به‌تاخیر می‌اندازد.

آیا خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی طبیعی است؟

خونریزی در چند روز اول بعد از عمل کاملا طبیعی است و جزو موارد انتظار رفته از دوره نقاهت به‌شمار می‌رود، به‌طوری که بیماران امکان دارد مجبور شوند هر چند ساعت یک‌بار پانسمان زیر بینی را عوض کنند.

متوقف شدن خونریزی بینی بعد از عمل تقریبا چند ساعت زمان می‌برد؟

بیماران امکان دارد خونریزی بعد از عمل بینی را تجربه کنند که این مورد 4 تا 7 روز بعد از عمل متوقف می‌شود. همچنین ایجاد تورم و کبودی نیز اطراف بینی طبیعی است و تا یک یا دو هفته ادامه دارد.

نشانه‌های بروز عفونت بعد از جراحی بینی چیست؟

 • تورم شدید غیرنرمال،
 • درد مداوم،
 • التهاب و قرمزی شدید بدون کم شدن،
 • خروج مایع زرد یا سبز از محل عمل،
 • بازگشت تب به‌صورت مداوم،
 • بوی بد از محل عمل،
 • خونریزی بیش از حد بینی.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 5

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا