مراقبت های عمل یبنی

طریقه خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی

5
(6)

بعد از اینکه بینی خود را عمل کردید، نمی شود که درست مثل قبل بخوابید و اصلا به وضعیت سرتان توجه نداشته باشید؛ زیرا در طی عمل بینی، کل اسکلت بینی و بافت های اطراف بینی شما تغییر می کند و باید حدود 1 الی 2 ماه از بینی خود مراقبت کنید تا سلامتی و زیبایی بینی شما حفظ شود و هیچ گونه فشاری به بینی شما وارد نشود.

درست خوابیدن پس از جراحی بینی اهمیت زیادی دارد و کاملا روی فرم بینی شما تاثیر دارد. اگر بعد از عمل زیبایی بینی خود به درستی بخوابید و مراقب سرتان باشید، خواهید دید که بینی شما سریع تر ترمیم می شود و فرم و شکل بینی شما به زیبایی حفظ می شود.

چرا مدل خوابیدن بعد از جراحی بینی اهمیت زیادی دارد ؟

پس از اینکه فرد بینی خود را عمل کرد، پزشک جراح بینی به او توصیه می کند که به مدت 2 تا 4 هفته از بینی خود مراقبت کند و در زمان استراحت و فعالیت، مواظب فرم صحیح بینی خود باشد تا مشکلی برای بینی تازه جراحی‌شده پیش نیاید.

در طی عمل، پوست بینی باز می شود تا استخوان بینی تراشیده شود و پره های بینی کمی جمع شوند. بعد از اتمام کار نیز پزشک پوست بینی را به سر جای خودش برمی گرداند و آن را بخیه می زند. در نتیجه کل اسکلت بینی و بافت مجاور بینی هنوز به ترمیم و بهبودی نیاز دارد تا به درستی جوش بخورد. یکی از بهترین کارها برای بهبودی سریعتر بینی، استراحت کردن و خوابیدن به شکل صحیح است.

با استراحت کردن، سیستم ایمنی بدن شما تقویت می شود و سلول های پوست و استخوان بینی با سرعت بیشتری ترمیم خواهند شد. همانطور که خوردن غذا و نوشیدن آب برای سلامتی ما اهمیت زیادی دارد، خوابیدن نیز از مهمترین کارها برای سلامتی ما است که باعث می شود بدنی سالم و پرانرژی داشته باشیم. زمانی که ما خواب هستیم، سلول های پوست، مو و اندام های داخلی ما بازسازی می شوند و در نتیجه با خواب خوب و عمیق، سلامتی و انرژی بیشتری خواهیم داشت.

بعد از عمل جراحی بینی، وقتی شما بلد باشید چطور بخوابید و دراز بکشید، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بافت ها و ماهیچه های اطراف بینی شما می رسد و بینی شما سریع تر و بهتر ترمیم می شود. این موضوع هم باعث زیبایی فرم بینی شما می شود و هم کمک می کند درد کمتری داشته باشید. اما پس از جراحی بینی، روش صحیح خوابیدن به چه صورت است؟

نحوه خوابیدن صحیح بعد عمل بینی

روش صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی

پس از اینکه بینی خود را عمل کردید، باید سعی کنید که تا یک هفته روی کمرتان بخوابید و از چرخیدن به پهلوی راست و پهلوی چپ خودداری کنید. اگر بتوانید به وضعیت جدید خوابیدن بعد از جراحی بینی عادت کنید، خواب راحت تری نیز خواهید داشت و اصلا نیازی نیست نگران تغییر شکل بینی بر تاثیر بدِ مدل خوابیدن خود باشید.

بهتر است به مدت 1 الی 3 هفته به همین صورت بخوابید تا تورم و التهاب بینی شما کمتر شود. شما می توانید چند بالشت را در سمت چپ و راست خود قرار دهید تا وضعیت بدنتان ثابت بماند و در کلِ شب، روی کمرتان ثابت بمانید. همچنین چند بالشت اضافی هم زیر سرتان قرار دهید تا سرتان از قلبتان بالاتر بیاید و راحت تر نفس بکشید.

بعضی افراد هم ترجیح می دهند که به حالت نیمه نشسته بخوابند تا کاملاً مطمئن شوند که هیچ مشکلی برای بینی آنها پیش نمی آید و فشاری به بینی وارد نمی شود. شما می توانید به مدت 1 الی 2 هفته روی صندلی های مدل دار و مخصوص بخوابید. مزیت وجود صندلی های مدل دار این است که بدن شما را ثابت نگه می دارد و شما نمی توانید به مدل های دیگر خوابیدن، حتی فکر کنید!

بهترین مدل خوابیدن پس از عمل بینی

وقتی روی کمر خود می خوابید، بینی شما صاف می ماند و ثابت نگه داشته می شود، لذا از هرگونه آسیبی در امان است. زمانی که شما به پهلو می خوابید احتمال اینکه در خواب به بینی‌تان آسیب بزنید وجود دارد، همچنین خوابیدن به پهلوها باعث ایجاد تورم بیشتر در بینی می شود.

بعد از عمل کردن بینی، خونریزی های زیادی در زیر پوست بینی اتفاق می افتد و تجمع آن ها، باعث ورم کردن بینی و صورت شما می شود. این مدل خوابیدن (به پشت خوابیدن) کمک می کند تا خون و مایعات راحت تر خارج شوند و از بینی و صورت شما بیرون بیایند.

افرادی که بینی خود را به‌تازگی عمل کرده اند، با ناراحتی و درد ناشی از ورم و التهاب بینی آشنایی دارند. اگر این افراد شب قبل، بد خوابیده باشند، روز بعد، سخت تر نفس می کشند و احساس می کنند که بینی آنها بزرگتر شده است و به چسب بینی فشار بیشتری وارد می کند! پس اگر نمی خواهید چنین مشکلی برای شما پیش بیاید، در روزهای اول پس از جراحی بینی خود، کاملا صاف بخوابید و مراقب وضعیت سرتان در هنگام خواب باشد.

بدترین مدل خوابیدن پس از جراحی بینی

بدترین مدل خوابیدن پس از جراحی بینی، خوابیدن روی شکم است که فشار بسیار زیادی به بینی وارد می کند. اگر نتوانید فرم صحیح خوابیدن را حفظ کنید، در درجه اول زیبایی و سلامتی خود را به خطر انداخته اید و بعد شاهد تورم و التهاب در بینی خود خواهید بود که همین موضوع نفس کشیدن را برای شما سخت می کند. بهتر است 6 ماه الی یکسال از خوابیدن روی شکم خودداری کنید تا صورت شما با رختخواب برخورد نداشته باشد و فشاری به بینی شما وارد نشود.

نحوه خوابیدن غلط بعد عمل بینی

توصیه های مهم برای خواب راحت بعد از جراحی بینی

پس از اینکه بینی شما با عمل زیبایی، زیباتر شد، باید خوب از آن مراقبت کنید تا نتیجه عمل، شما را راضی و شگفت زده کند. همانطور که گفتیم، برای ترمیم سریع بینی، خوابیدن و استراحت کردن اهمیت بسیار زیادی دارد. برای تجربه یک خواب راحت و درست، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

  • استرس زیاد درباره فرم صحیح خوابیدن، روی کیفیت خواب شما تاثیر می گذارد؛ به همین دلیل بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و با خوردن دمنوش های گیاهی آرامش بخش مانند بابونه و گل سرخ، آرامش را به بدنتان بیاورید تا راحت تر به خواب بروید. پس مدام به این فکر نکنید که بدن شما در هنگام خواب به چه سمتی می چرخد و چه اتفاقی برای شما پیش می آید؛ فقط سعی کنید صاف بخوابید. شما می توانید از چند هفته قبل از عمل بینی خود، این مدل خوابیدن را تمرین کنید تا احساس راحتی بیشتری با آن داشته باشید.
  • نخوردن کافئین مانند چای و قهوه و نوشیدنی های الکلی قبل از خواب، باعث می شود خواب آرام و عمیقی داشته باشید.
  • به مدت 7 الی 10 روز، بالشت های طبی را زیر سرتان قرار دهید تا سر شما بالاتر از قلبتان قرار بگیرد و راحت تر نفس بکشید. همچنین طرف راست و چپ خود را با چند بالشت بلند و سفت پر کنید تا کمتر بچرخید و تکان بخورید.
  • اگر فکر می کنید خوابیدن با بچه ها یا همسرتان برایتان دلهره آور است و ممکن است در طول شب، دست آنها به صورت شما برخورد کند، بهتر است مکان خواب خود را به مدت 1 هفته جدا کنید یا حتما از بالشت های محافظ کنار صورت استفاده کنید.
  • بعد از 1 الی 2 هفته، می توانید مانند قبل به پهلو بخوابید؛ اما خوابیدن روی شکم را 1 تا 6 ماه کلاً فراموش کنید!
  • گوشی موبایل خود را قبل از رفتن به رختخواب کنار بگذارید؛ زیرا ممکن است گوشی از دستتان بیفتد و به بینی شما ضربه بخورد. همچنین نگاه کردن به صفحه گوشی باعث به وجود آمدن اختلال در چرخه خواب شما می شود.علاوه بر این اگر عادت به مطالعه قبل از خواب دارید کتاب را بالا سر خود نگه ندارید که اگر از دستتان افتاد با صورتتان برخورد نکند.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 6

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا