عمل بینی

آیا افرادی که بیماری تیروئید کم کار یا پرکار دارند می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

5
(9)

وقتی می خواهید عمل جراحی بینی را انجام دهید، لازم است مطمئن شوید که این عمل جراحی برای سلامتی شما هیچ خطری ندارد و در حین عمل و بعد از عمل، اتفاقی برای شما نمی افتد. یکی از مسائل رایج در دنیا، کم کاری یا پرکاری تیروئید است. تیروئید، یکی از مهمترین غده های درون ریز بدن است که مستقیما روی سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد.

در بسیاری از افراد، غده تیروئید بیش از حدِ طبیعی اش کم کار یا پرکار است و به همین دلیل، این افراد برای تعدیل این هورمون لازم است که دارو مصرف کنند. حالا سوالی که پیش می آید این است که اگر فرد متقاضی عمل زیبایی بینی، همزمان کم کاری یا پرکاری تیروئید داشته باشد، آیا می تواند بینی خود را عمل کند؟ آیا عمل بینی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید قابل انجام است؟ در این نوشته می خواهیم درباره تیروئید و عمل جراحی بینی با شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

عمل بینی برای بیماران تیروئیدی

زمانی که شما به پزشک متخصص و جراح بینی مراجعه می کنید، معمولا وضعیت سلامتی شما را بررسی می کند و از شما می پرسد که چه بیماری هایی دارید و چه داروهایی مصرف می کنید؟ دلیل پرسش های پزشک از فرد مراجعه کننده این است که پزشک به بیماری های زمینه ای فرد پی ببرد تا بررسی کند که آیا فرد کاندید خوبی برای عمل بینی است یا خیر؟

یکی از بیماری های زمینه ای که باید حتما قبل از عمل بینی به آن توجه شود، کم کاری و پرکاری تیروئید است؛ زیرا عملکرد تیروئید در بدن انسان، مستقیما روی فعالیت های مختلف بدن تاثیر می گذارد و بی توجهی به این موضوع می تواند سلامتی فرد را به خطر بیندازد و او را دچار مشکل کند.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید می توانند عمل بینی را انجام دهند؛ اما قبل از آن باید با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنند و اقدامات لازم را نیز انجام دهند تا برای عمل زیبایی بینی خود آماده شوند و این عمل بدون هیچ مشکلی برای آنها انجام شود. همچنین افرادی که غده تیروئید کم کار یا پرکار دارند، باید پس از عمل جراحی بینی نیز از خود کاملاً مراقبت کنند تا دوران نقاهت پس از عمل بینی را با سلامتی بیشتر پشت سر بگذارند.

آیا تیروئید پرکار روی عمل بینی تاثیر می گذارد؟

بله، در صورتی که تیروئید فرد پرکار باشد، یعنی بیش از حد هورمون تولید کند، این موضوع روی عمل بینی تاثیر منفی می گذارد و می توان گفت که این دو موضوع با هم تداخل دارند و برای سلامتی فرد خطرناک است. معمولا پزشک متخصص زیبایی بینی قبول می کند که فرد مبتلا به پرکاری تیروئید را در شرایط خاص جراحی کند.

اگر شما هم تیروئید پرکار دارید و می خواهید عمل زیبایی بینی را انجام دهید، بهتر است ابتدا داروهای لازم برای کنترل تیروئید پرکار را مصرف کنید تا این هورمون در بدن شما تنظیم شود و سپس با پزشکتان مشورت کنید تا روز عمل بینی شما را مشخص کند.

داروهایی مانند متی مازول، پروپیل تیواوراسیل، برای تنظیم تیروئیدهای پرکار تجویز می شود که این موضوع به وضعیت بدن فرد بستگی دارد و دوز داروها و مدت استفاده از آن باید توسط پزشک متخصص غدد داخلی تجویز شود. از آنجایی که داروهای مناسب برای درمان پرکاری تیروئید روی تراکم و بافت استخوان ها تاثیر می گذارد، پزشک متخصص برای فرد مکمل ویتامین D و کلسیم را همزمان تجویز می کند تا سلامتی استخوان ها به خطر نیفتد.

آیا تیروئید کم کار روی عمل بینی تاثیر می گذارد؟

بله، زمانی که تیروئید کم کار باشد و کمتر از حد طبیعی هورمون تولید کند، فرد برای عمل بینی خود با مشکل مواجه می شود. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، به بعضی داروها از جمله داروهای بیهوشی حساسیت دارند و بدن آنها به استفاده از داروهای بیهوشی واکنش نشان می دهد.

با استفاده از داروهای بیهوشی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، شاهد کاهش فشار خون آنها و ضعیف شدن نبضشان خواهیم بود و این موضوع می تواند تهدید جدی برای سلامتی یک انسان باشد. به همین دلیل است که با مراجعه این افراد، جراح بینی ابتدا با ارجاع آنها به متخصص غدد، برای کنترل و تنظیم هورمون ها اقدام می کند تا فعالیت غده تیروئید به حد نرمال و طبیعی برسد و سپس عمل جراحی بینی را انجام می دهند.

داروهایی مانند لیوتیرونین و لووتیروکسین برای درمان کم کاری تیروئید تجویز می شود. دوز این داروها و نحوه استفاده از آنها حتما باید با مشورت پزشک متخصص غدد مشخص شود. البته گاهی اوقات علاوه بر داروهای گفته شده، خوردن مکمل های ید، منیزیم و سلنیوم را به فرد توصیه می کند تا به بهبود وضعیت بیمار کمک کند.

در وضعیت کنترل شده، هیچ مشکلی برای جراحی بینی وجود ندارد.

 

علائم پرکاری و کم کاری تیروئید را بشناسید!

برای پی بردن به این موضوع که آیا غده تیروئید شما به صورت طبیعی کار می کند یا خیر، پزشک به شما توصیه می کند که آزمایش های متابولیک و آزمایش خون کامل را انجام دهید تا شرایط شما برای انجام عمل جراحی بینی بررسی شود. پس از گرفتن نتیجه آزمایش و بررسی آزمایش ها توسط پزشک، متخصص غدد به شما داروهای موثر برای رفع مشکل هورمونی را تجویز می کند تا شرایط شما برای انجام عمل بینی مساعد شود.

قبل از اینکه آزمایش متابولیک یا آزمایش خون بدهید، معمولا علائم پرکاری و کم کاری تیروئید را حس خواهید کرد. ضربان قلب بالا، تعرق زیاد، بی قراری و اضطراب، ضعف عضلات، شکننده بودن ناخن ها، ضعیف بودن موها، عصبی بودن و سریع واکنش نشان دادن به هر چیزی از جمله علائم پرکاری تیروئید است که طبق آمارها، بیشتر زنان را درگیر خود می کند. به همین دلیل اگر علائمی داشتید، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کرده و برای درمان مشکل خود اقدام کنید.

در مقابل پرکاری تیروئید، مشکل کم کاری تیروئید وجود دارد که هورمون های تولید شده توسط بدن در این بیماری کمتر است.

در ابتدا شاید بپرسید که بر اثر چه اتفاقی، تیروئید ما کم کار می شود؟

برای توضیح این موضوع باید بگوییم که بیماری «هاشیموتو»، باعث کم کاری غده تیروئید می شود و در طی این بیماری، سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کنند و همین موضوع فعالیت غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهد. خستگی، خشکی پوست، افسردگی، یبوست، کند شدن ضربان قلب، ضعف، احساس ناتوانی در یادگیری و به خاطر سپردن موضوعات، چاق شدن و حساس شدن نسبت به سرما از جمله علائم مشکل کم کاری تیروئید هستند. همانطور که برای شما توضیح دادیم، کم کاری تیروئید باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و حاد برای افراد می شود و به همین دلیل به محض مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کرد تا این مشکل هرچه زودتر کنترل شود.

علائم کم کاری تیروئید

نکات مهم قبل از عمل بینی برای افراد مبتلا به کم کاری و پرکاری تیروئید

اگر اینطور تشخیص داده شده است که کم کاری یا پرکاری تیروئید دارید و می خواهید انحراف یا مشکل بینی خود را با عمل جراحی از بین ببرید، باید یک دوره داروهای تجویز شده توسط پزشکتان را مصرف کنید تا بدن شما برای انجام بدون خطر عمل جراحی بینی آماده شود. از آنجایی که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کمی دیرتر از دیگران به هوش می آیند، این موضوع ممکن است باعث وحشت زدگی خودِ بیمار و اطرافیانش شود؛ اما وقتی شما داروهای موثر برای بهبود عملکرد تیروئید را مصرف کرده باشید، خواهید دید که مشکل شما تا حد زیادی برطرف می شود و می توانید با خیال راحت برای عمل زیبایی بینی خود، به اتاق عمل بروید. اگر هم اکنون درگیر کم کاری و پرکاری تیروئید هستید، برای اینکه بهتر برای روز عمل بینی خود آماده شوید، نکات زیر را رعایت کنید:

  • داروهای تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. هرگز دوز دارو را بدون تجویز پزشک زیاد نکنید؛ زیرا این کار باعث می شود مشکلات جدی برای سلامتی شما پیش بیاید.
  • هر روز، داروهای خود را سر ساعت مصرف کنید و از قطع کردن داروهای هورمونی بدون مشورت با پزشک واقعا خودداری کنید.
  • اگر فراموش کردید که داروی خود را در ساعت مشخص خودش مصرف کنید، به محض یادآوری این موضوع، داروی خود را بخورید؛ اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی هستید، بدون دو برابر کردن دوز داروهای خود، همان دوز مشخص شده را سر ساعت مصرف کنید.
  • بهتر است داروهای هورمونی را در دمای اتاق و دور از گرما نگه دارید. برخورد اکسیژن، نور خورشید و رطوبت به این داروها باعث از بین رفتن خواص آن می شود.
  • اگر داروهای مناسب برای کم کاری تیروئید و بیماری هاشیموتو را مصرف می کنید، بهتر است هر بار داروهای خود را با یک مارک تهیه کنید و از خریداری داروهای هورمونی از تولیدکننده های مختلف خودداری کنید؛ زیرا ممکن است دوز داروهای هر تولید کننده‌ای با هم فرق داشته باشد و این موضوع سطح هورمون های شما را به هم بریزد.
  • برای گرفتن نوبت عمل بینی اصرار نکنید و اجازه دهید داروهای تجویز شده روی بدن شما تاثیر بگذارند و فعالیت غده تیروئید شما را تنظیم کنند تا بتوانید بدون مشکل و ناراحتی، عمل زیبایی بینی را تجربه کنید.

لطفاً امتیاز خود را به این مطلب ثبت کنید

روی نماد ستاره بزنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد آرا: 9

شما هنوز امتیاز خود را ثبت نکرده اید؟! خوشحال می شویم میزان رضایت شما را بدانیم

امتیاز شما ثبت شد از شما متشکریم :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خیلی متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

ما را در بهبود این پست یاری کنید

لطفا پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید که چطور میتوانیم مفیدتر باشیم

منبع
ایرانوس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا